Květen 2012

Dům u vycházejícího slunce - Aleksandra Janusz

30. května 2012 v 19:25 | chuckyna :) |  Bookcase
Dům u vycházejícího slunce - Aleksandra Janusz
(Dom Wschodzącego Słońca)Obsah:
První mágové přišli do města Farewell v dobách, kdy na parketech kraloval charleston a alkohol se dal koupit výhradně na černém trhu. Od té doby uběhlo téměř sto let, ale oni zde pořád jsou. Zdánlivě se ničím neliší od obyčejných lidí. Žijí na hranici dvou světů a chrání smrtelníky před neznámem.
Ve Farewell má každé zákoutí svůj příběh. Po soumraku se ze snu probouzejí bytosti, s nimiž se nikdo netouží setkat tváří v tvář - chrliči, vládci krys, neklidní mrtví. Pod skořápkou každodennosti se skrývají nepochopitelná tajemství. Odpovědi střeží rozsochatá Vrba, jejíž kořeny sahají až k srdci města.
Eunice Wightová - moderní mladá dívka - absolvuje první krůčky spletitého umění magie. Ještě úplně nechápe, čím je svět, k němuž začíná náležet. Vždy se však může spolehnout na pomoc starších mágů, přestože i oni mají dost problémů.
Mág-šermíř Lloyd se utká se svou temnou minulostí. Geniální informatik Timothy vkročí do virtuálního světa. Narcistický rocker Gabriel se konečně začne rozhodovat sám. Společně s řádovou sestrou Veronikou, prastarým Kryštofem a s nečekaným návštěvníkem ze vzdálených míst se postaví mytickým i dávným - a také novým - nepřátelům.
Naleznou odpovědi na záhady, jež po sobě zanechala legendární Kaia Modrooká?
Vyjde Eunice vítězně ze zkoušky, kterou jí uchystal osud?
Dům u vycházejícího slunce je výpravou do hloubi světa, kde se vyplňují proroctví, uskutečňují sny i noční můry. Nikdy nevíte, kam vás zavede další odbočka a jaké překvapení se skrývá v následující uličce.

Můj názor:
Zbožňuju knížky, které jsou něčim originální a tohle - tedy alespoň pro mě - takové bylo celé.
Jak už je psáno v obsahu, příběh vypráví o osudech mágů ve městě Farewell.. Hned na začátku se seznamujeme s Eunice, dívkou, která se pořád snaží být odlišná než ostatní a její největší zálibou je luštění hlavolamů na internetu. To ovšem netuší, že tyto příklady připravil mág Timothy a dokáží je vyluštit jen další mágové. A tak hrdinka nakonec zjistí, že svět kolem ní přeci jen není tak obyčejný, jak si myslela.
Příběh je chytlavý a musím říct, že styl psaní mi naprosto vyhovoval - er forma a střídání pohledů, věc, co zrovna moc nemusím, ale tady je na místě. Děj není jednotvárný, netáhne se a je pro mě svým způsobem nový. Rozhodně se zde nesetkáme s klasickými mágy, jaké už známe. Tihle se přizpůsobili moderní době, líbí se mi i zmínky o virtuální realitě.
Musím taky zmínit postavy v knize, kde kupodivu nemám jen pár oblíbenců, protože všichni jsou tam svým způsobem skvělí :) Eunice se mi zamlouvá tím, jak je originální a jak občas přemýšlí, Timothy tím, jak žije s jeho handicapem, Gabriel je prostě ťuťu, Lloyd je fakt nebezpečnej týpek a Kryštof je tak tajemnej, že mě to baví. Každý má zkrátka něco do sebe :)
Rozhodně mám v plánu přečíst si další díly.

4/5

Šerochodec - Kat Richardson

22. května 2012 v 19:32 | chuckyna :) |  Bookcase
Šerochodec - Kat Richardson
(Greywalker)
Obsah:
Harper Blaineová pracuje jako bezvýznamné soukromé očko. Při vyšetřování jednoho banálního případu je surově napadena a útok nepřežije.
Přesněji řečeno, zůstane mrtvá pouhé dvě minuty.
Když se Harper probere v nemocnici, začne se cítit trochu... zvláštně. Vidí věci, které nedokáže popsat jinak než jako podivné: siluety vystupující z šedého mlžného oparu, vyceněné zuby, řvoucí obludy.
Harper ale nepřišla o rozum. Její "smrt" ji přeměnila v Šerochodce. Nyní se dokáže pohybovat mezi naším světem a záhadnou přechodnou zónou, kde se vyskytují děsivé, nevysvětlitelné věci. Tento nový dar (nebo snad prokletí?) ji vtahuje do světa upírů a duchů, magie a čarodějek, nekromantů a artefaktů zla...
Ať se jí to líbí nebo ne.

Můj názor:
Možná je to tím, že jsem začínala číst s obrovským očekáváním - jak anotace, tak obálka knížky mě naprosto dostaly, ale nakonec to zas taková pecka nebyla.
Samotný úvod knížky byl parádní - Harper je napadena a končí v nemoncici. Už od probuzení se cítí jinak, než dřív, ale všechno přičítá úrazu hlavy. Když její problémy nekončí, vydává se za lékařem, kde se dovídá, že byla chvíli mrtvá. Na jeho doporučení jde navštívit jeho známé a tam se dozvídá, že už není a nikdy nebude obyčejným člověkem, jakým doposud bývala. Stala se Šerochodcem, a rozhodně to není tak super, jak to zní.
Někdy v této části kniha přestává být tak skvělá a nastává chaos. Autorčin styl psaní mi tak nějak nesedl a nemohla jsem se do příběhu pořádně začíst. Některé věci jsou nedostatečně vysvětlené a mě samotné nedávaly smysl. V závěru knížky se děj znovu rozbíhá, ale na to už je celkem pozdě.
Z postav bych rozhodně zmínila Harper, hlavní hrdinku. Ta je mi hodně sympatická a líbí se mi její způsob myšlení a hlavně to, že tak nějak pořád nemohla slepě přijmout svůj osud. Další, kdo rozhodně stojí za zmínku je podle mě Quinton, protože je pro mě zatím velkou záhadou a jen kvůli němu hodlám číst další díly, protože mě zajímá, co se z něj vlastně vyklube. Ze začátku to vypadalo, že bude jenom bezvýznamnou postavou v pozadí, ale v záverečné části knihy mi to připadalo, že má taky svůj zajímavý příběh.
Šerochodec sice nevyhovoval mým požadavkům, ale jako odpočinková knížka je celkem obstojný, takže jsem mu dala tři hvězdy..


3/5

Percy Jackson - Rick Riordan

13. května 2012 v 22:27 | chuckyna :) |  Bookcase
Zloděj blesku - Rick Riordan
/The Lightning Thief/Obsah:
Bohové z Olympu se bouří! Dvanáctiletého kluka Percyho Jacksona čeká vyhazov ze školy a další trampoty na sebe nenechávají dlouho čekat. Najednou kolem něj začínají ožívat bytosti ze starých řeckých bájí. Z učitelky matematiky je rázem krvelačná příšera, z Percyho kamaráda se vyklube satyr a jeho otec je jedním z olympských bohů. Většina z nich má na Percyho spadeno, podezírají ho z krádeže blesku - mocné zbraně nejvyššího boha Dia. Percy a jeho přátelé mají jen 10 dní na to, aby blesk našli a vrátili, uklidnili náladu na Olympu a zabránili osudné válce bohů. K úspěchu výpravy ale nestačí jenom chytit pravého zloděje…

Můj názor:
Tohle je naprosto kouzelná série, ve které můžeme sledovat osudy mladého Percyho Jacksona, který se ve svých dvanácti letech dovídá, že vůbec není obyčejný člověk, nýbrž syn boha z Olympu. A ne jen tak ledajakého, je rovnou synem Poseidóna, boha moří.
Jeho život se obrací naruby a odjíždí do tábora polokrevných, kde na sebe jeho první dobrodružství nenechává dlouho čekat. Společně s novými přáteli musí utéct z tábora, aby zachránili jeho matku ze spárů Hádese, boha podsvětí, a zároveň musí očistit své jméno - protože Zeus je přesvědčený o tom, že ukradl jeho blesk, a hodlá kvůli tomu rozpoutat válku.
Možná to bude troufalé, ale svým způsobem mi celá série připomíná Harryho Pottera - ale rozhodně to nemyslím tak, že by ho v něčem kopíroval. Zbožňuju Percyho z důvodu, že ho prakticky vidíme vyrůst. V prvních dvou dílech je ještě malej kluk, kterej pořádně ničemu nerozumí a pořád se žene do nějakých malérů. Ale v dalších třech dílech se děj přiostřuje a už to není tak nevinná dětská četba, jako to zpočátku byla.
S každým dílem je to čím dál tím víc napínavé a všechno směřuje k neodvratnému konci - k naplnění dávné věštby, která tvrdí, že Percy rozhodne bitvu mezi bohy Olympu a jejich předchůdci.
Jak jsem říkala, první dva díly jsou ještě taková oddechovka, zbytek série je plná zvratů a taky smutných událostí. Ty však autor vyvažuje vtipnými momenty, kterých se v každé knize najde spousta. Navíc se toho v knížce naučíte spoustu věcí o mytologii :D
Rozhodně mám v plánu pokračovat v četbě dalších autorových sérií, protože má skvělý styl psaní, který mě baví. A k Percymu se rozhodně hodlám vrátit :)
Tuším, že v roce 2010 vyšla filmová adaptace prvního dílu ze série, která taky neni k zahození :)


5/5


Obsahy dalších dílů v celém článku..


Proroctví sester - Michelle Zink

12. května 2012 v 12:50 | chuckyna :) |  Bookcase
Proroctví sester - Michelle Zink
(Prophecy of the Sisters)


Obsah:
První díl "gotické" fantasy série situované do Anglie konce 19. století. Dvojčata Lia a Alice právě osiřela. Lia objeví na zápěstí tajemné znamení a začíná si všímat podivného krutého chování své sestry. Objeví knihu s jedinou stránkou, ve které si přečte temné proroctví, které varuje před příchodem Ďábla na svět. Lia se domnívá, že ona je Strážkyní, která tomu má zabránit, a její zlá sestra Branou, jíž má Zlo vstoupit. Ale je to skutečně tak jednoduché?

Můj názor:
Když jsem tuhle knížku otevřela, vydržela jsem ji na poprvé číst asi dvě minuty. Důvodem bylo to, že je to situované do 19. století a nějak jsem na to neměla chuť.
Když jsem se konečně odhodlala to číst, tak mi po pár stránkách došlo, že jsem zase udělala chybu. Příběh je poutavý, autorka vsadila na to, že neustálé záhady vás donutí číst dál, protože prostě potřebujete vědět, jak to dopadne.
Nakonec se mi začala líbit i oldschool Anglie, takže to byla paráda. Navíc mi to chvílemi připadalo opravdu temné, taková správná atmoška, co vás chytne.
Postavy v knížce jsou průměrné, nemají takovou hloubku, která by mi vyhovovala, ale i tak se to dá. Oblíbila jsem si Liu, ale taková Alice je taky zajímavá, možná je to jediná osoba, která je víc propracovaná - asi je to tak, že špatňáci se vždycky popisujou nejlíp. A Alice je tak správná špatňačka! <3
Chvílemi mi reakce Lii připadaly postavené na hlavu - je k Alice pořád ještě shovívavá, i přes to, co se stalo s jejich mladším bratrem. Ale i to jsem byla schopná překonat :D
Letos vyšel druhý díl s názvem Strážkyně brány, a i když jsem to původně neplánovala, rozhodně si ho přečtu, až se mi dostane do rukou :)


3/5

Pojď blíž - Sara Gran

9. května 2012 v 12:24 | Chuckyna :)) |  Bookcase
Čágo,
zatim jsem moc líná, abych psala day by day, nebo nedej bože povídku :D Takže další článek do bookcasu :)

Pojď blíž - Sara Gran
(Come Closer)Obsah:
Originální psychologický thriller.
Amanda miluje svého manžela, svůj byt i své povolání architektky. Zdá se, že dělá všechno správně, tak proč se cítí tak vykolejená? Vše jde divně, začne znovu kouřit, její oblíbený pes ji nepoznává - je to snad těmi erotickými a divokými sny, které teď mívá? Je možné pokoušet se o objasňování nahodilých a nejasných příhod, ale většina lidí to nedělá, ani Amanda. Konečně - věci, o nichž si myslíme, že jsou nemožné, se dějí neustále.

Můj názor:
Tuhle knížku jsem si v pondělí donesla z knihovny, protože jí přede mnou vrátila knihovnice do police a líbilo se mi, jak se jmenuje, takže je jasné, že jsem od ní nečekala žádné zázraky.. :D
Děj se točí kolem toho, jak se Amanda z ničeho nic začala měnit - vrátily se jí její zlozvyky, hádá se s manželem, napadají jí myšlenky, které vůbec nesedí k její povaze a navštěvuje jí ve snech její imaginární kamarádka z dětství. Ačkoliv dostane hodně vodítek, uvědomí si, co se děje až moc pozdě, aby se ještě zachránila. Je posedlá ďáblem a její poslední zbytky svobodné vůle skončili v troskách. A tak jenom přihlíží, co Naamah dělá s jejím tělem, aniž by měla šanci se ubránit.
Musím říct, že je to opravdu příjemná oddechovka. /jo, je divný psát o psychologickém thrilleru jako o oddechovce, ale je to tak :D/ Zamlouval se mi námět, ale je velká škoda, že autorka to napsala tak stručně, podle mě by se tohle téma dalo mnohem víc rozvést. Některé stránky jsem jenom tak přelétla pohledem, pár bylo dokonce tak zajímavých, že jsem si je přečetla i dvakrát, ale žádná bomba to nebyla. A konečná zápletka byla naprosto zřejmá, což je taky škoda. Ještě musím dodat, že česká obálka je naprosto odporná, do celého článku vám hodím tu originální, která se mi líbí mnohem víc :))
Doporučuju těm, co nemají do čeho zapíchnout oči a nečekají nic velkolepého.3/5Hunger Games - Suzanne Collins

2. května 2012 v 22:30 | Chuckyna :)) |  Bookcase
Aréna Smrti - Suzanne Collins
(Hunger Games)Obsah:
Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her - boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti - a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.

Můj názor:
Většinou o sériích píšu najednou, ale Hunger Games si zaslouží alespoň pár slov o každé knize zvlášť, protože tahle série je naprosto famózní.
SPOILERY
Děj se odehrává v budoucnosti v zemi, která zbyla z Ameriky, Panemu. V Capitolu, hlavním městě, žije bohatá vrstva spokojených lidí a vláda v čele s krutým prezidentem Snowem. K tomuto městu podléhalo třináct krajů, z nichž byl jeden pro výstrahu zničen po vzpouře, kterou zorganizovali jeho nespokojení obyvatelé. Ve zbylých dvanácti krajích žije zbytek populace - chudí obyvatelé, kteří musí tvrdě dřít pro Capitol a sami umírají hladem. Ve Dvanáctém kraji žije Katniss se svou matkou a sestrou. Po smrti svého otce se musela o rodinu začít starat sama - a tak se vydává lovit za hranice města, což je rozhodně nezákonné, prodává své úlovky na černém trhu a snaží se udržet nad vodou.
Krutost Capitolu ale sahá až mnohem dál. Každý rok totiž přijde období sklizně, kdy jsou z každého města vylosovány dvě děti - chlapec a dívka, kteří se musí zúčastnit Hladových her a bojovat tam na život a na smrt. A protože některé rodiny jsou tak chudé, musí jméno jejich dětí být v osudí i několikrát, výměnou za příděl obilí. Proto je obrovskou smůlou, že vylosovali Prim, sestru Katniss, jejíž jméno tam bylo jen jednou. A tak se poprvé po letech stalo, že Hladové hry mají svého dobrovolníka.
Spolu s Katniss odjíždí do Capitolu i pekařův syn Peeta, který jí jednou zachránil život. A Katniss ví, že ho bude muset zabít.
Když Peeta při jednom z rozhovorů prohlásí, že je zamilovaný do Katniss, diváci šílí. Hlavní hrdinka je vztekem rozpálená do běla, ale nakonec zjistí, že to přeci jenom není k zahození. Dostalo se jim opravdu velkého množství sponzorů a díky tomu mají obrovskou šanci přežít.
V aréně zažívají soutěžící krušné časy a pokud se pořadatelům zdá, že se nic moc neděje, sami na ně vypustí něco, co je pořádně prožene. A když se do toho všeho připlete ještě láska, je vymalováno.
Tahle knížka mě naprosto dostala do kolen, autorka patří mezi moje favority. Líbí se mi, do jaké doby je příběh zasazen. Nejlepší na celé knížce je pravděpodobně Katniss. Její styl uvažování mě naprosto uchvátil, navíc je tak perfektně složitá.. Další, kdo stojí za zmínku je Routa, u téhle části knihy jsem se neudržela a pár slz se mi po tvářích skutálelo.
A to nemluvím o Peetovi, mojí nové knižní lásce. To je rozhodně jedna z nejvýraznějších postav v celé sérii. A je to kořen :D
KONEC SPOILERŮ
Hunger Games je rozhodně jedna z nejlepších knížek, co jsem v poslední době četla a myslím, že mě jentak brzo nic takhle neuchvátí. Děj je perfektně promyšlený, logický a hlavně - to je nejdůležitější - nabitý akcí, u kterých občas skoro máte heartattack a to je podle mě nejlepší knížní vlastnost.

5/5

Celý článek..