Červenec 2012

Jestli zůstanu - Gayle Forman

30. července 2012 v 17:36 | chuckyna :) |  Bookcase
Jsem totálně pissed off. Tuhle recenzi už píšu podruhý, protože se mi poprvý neuložila. (už to nikdy nebude tak dobrý, jako jsem to napsala napoprvý *smrk* :D)
Jestli zůstanu - Gayle Forman
(If I Stay)Obsah:
Šestnáctiletá Mia, talentovaná cellistka, jede s celou svou rodinou na výlet, když do nich narazí auto. Mia se vzbudí a nic necítí, jen vidí své mrtvé rodiče - a nakonec samu sebe. Její tělo je v kómatu, ale ona sama může vidět a slyšet vše, co se kolem děje. Skrze její vzpomínky pomalu odkrýváme její dětství, poznáváme její rodinu i jejího kluka Adama, se kterým sdílela lásku k hudbě. Pohnutý příběh citlivě mapuje duši dospívající dívky, která je nakonec postavena před těžké rozhodnutí - odejít, anebo zůstat.

Můj názor:
Tak tuhle knihu jsem měla přečtenou během dvou hodin a opravdu mě nadchla.
Příběh začíná klasickým rodinným ránem, kde se pijí litry kafe a všichni jsou šťastní, že kvůli sněhové kalamitě nemusí do práce a do školy. Proto je až absurdní, jak se situace rychle mění. Mia objevuje své rodiče mrtvé po celkem drsné bouračce a vzápětí nachází i své vlastní tělo.
Než se naděje, sleduje, jak se jí záchranáři snaží udržet při životě. Jede se svým tělem do nemocnice, kde tráví čas pozorováním svých operací a svých blízkých, kteří se modlí za to, aby zůstala naživu. A ona sama se musí rozhodnout, jestli zůstane, nebo odejde za svou rodinou.
*možné spoilery*
V příběhu se vracíme do minulosti, kde máme možnost poznat Miinu povahu a její rodinu. Hrdinka vypráví o mládí svých rodičů, o narození svého bratra a o tom, jaký spolu měli vztah, což je celkem zdrcující, protože v téhle části příběhu se dovídáme, že Teddy tu nehodu taky nezvládl.
Setkáváme se s její nejlepší kamarádkou a taky jejím přítelem Adamem, jejichž láska je sice jako z pohádky, ale kupodivu to vůbec není na škodu.
U jejího lůžka se střídají všichni její přátelé a příbuzní a snaží se ji přesvědčit, aby bojovala. Ale pro Miu je tak těžké udržet se na tomto světě, když ví, že přišla o své nejbližší.
Příběh je hodně emotivní, ve chvíli, kdy u Miina lůžka seděl její děda, jsem myslela, že se snad složim. Autorka dokázala příběhu dodat grády, tragické chvíle střídají ty komické, až si připadáte jako na kolotoči a to je podle mě to, co správná knížka má mít.
Navíc nás autorka udržuje nejisté, až do konce knihy jsem si nebyla jistá tím, jestli Mia přežije, nebo ne. /ne, rozhodně vám to neřeknu :D/


4/5

Temné vize: Odhalení - L. J. Smith

30. července 2012 v 17:16 | chuckyna :) |  Bookcase
Temné vize: Odhalení - L. J. Smith
(Dark Visions: The Strange Power)Obsah:
Schopnosti, které přesahují lidské chápání! Kaitlyn má nezvyklé oči a jasnovidecké schopnosti. Žije s pověstí čarodějky. Pozvání do institutu nadaných pro ni znamená naději na nový život. Všichni se však brzy dozví pravdu o experimentu, který ohrožuje jejich zdravý rozum a životy…
Zatímco přemýšlela, stále si kreslila. Nebo spíš její ruka si kreslila - zdálo se, že její mozek to vůbec nevnímá. Teď se podívala dolů a poprvé si všimla, co vytvořila. Pavučinu. Ale divné bylo to, co bylo pod tou pavučinou, tak blízko, že se jí to skoro dotýkalo. Oči. Široce otevřené, kulaté oči s hustými řasami. Oči Bambiho. Dětské oči.

Můj názor:
Kaitlyn je všechno, jen ne obyčejná středoškolačka, ačkoliv to je to jediné po čem touží - být normální, nebo alespoň akceptována ostatními studenty. Ale díky svým jasnovideckým schopnostem si získala pověst čarodějnice, od které se každý chce držet co nejdál.
Krátce potom, co ve škole nakreslí jeden ze svých obrázků, je odvedena do ředitelny, kde je jí předložena lákavá nabídka - může se čtyřmi dalšími teenagery odjet do institutu, kde budou rozvíjet jejich schopnosti a navíc jim potom zaplatí stipendium!
Ačkoliv zezačátku vše vypadá naprosto úžasně, začíná Kaitlyn tušit, že nic nebude takové, jak se zpočátku zdálo. V institutu se začínají dít záhadné věci a tak se tomu hrdinka se svými novými přáteli snaží přijít na kloub.
*možné spoilery*
Je to ohromný námět, i když uznávám, že to taky není nic extra novýho. Chvílemi mi to ale připadalo, jako bych se vrátila do dětských let a četla Správnou pětku od Blytonové. Autorčin styl mi tak nějak nikdy nesedl, připadá mi, že píše pro mladší generaci, i když to tak nejspíš není zamýšleno.
Nedočkáme se zde sice nijak briliantího stylu psaní, ale děj má správný spád. Hlavní postava je mi sympatická a navíc se mi líbí její schopnosti. Rozhodně jsem si oblíbila i další obyvatele institutu a jak už je vám předem jasné, můj favorit je Gabriel. Naprosto mě okouzlila ta jeho tajemnost, odtažitost a to, jak je "zlej". Naproti tomu Rob je pro mě postava, která by tam ani nemusela být. Ta jeho svatost mě občas vytáčela k smrti.
Zápletka byla sice jednoduchá, ale nemyslím si, že to nějak negativně ovlivnilo knihu. Rozhodně se chystám na další díly, i když přesně vím, kam to bude směřovat a vůbec se mi to nelíbí. Autorka opět nezklamala a řítí se na nás další milostný trojúhelník a ani teď to nebude nijak originální. Vidím naprostou podobu mezi bratry Salvatorovými a Gabrielem s Robem.
Tahle knížka rozhodně nebyla ztrátou času, ale zařadila bych to spíš mezi oddechovky.


3/5

Chvíle před koncem - Lauren Oliver

26. července 2012 v 19:44 | chuckyna :) |  Bookcase
Chvíle před koncem - Lauren Oliver
(Before I Fall)
Obsah:
Život můžeme žít pouze jednou. Roky, měsíce, týdny, dny ... Přesněji - sedm dní v týdnu. Někdy máme dojem, že jsou navlas stejné. Studentka Samantha Kingstonová však opravdu přežije stejný den sedmkrát. Je nucena přehodnotit každý krok, který v ten den udělala, každé slovo, které vyslovila, každou myšlenku ...
(zdroj)

Můj názor:
Kniha vypráví příběh Samanthy, populární dívky, která se svými kamarádkami žije normální středoškolský život, nechybí na žádném mejdanu a může si dovolit prakticky cokoliv. Tedy do chvíle, než zemře.
A od té chvíle prožívá ten samý den pořád dokola a zjišťuje, že vše, co udělá, má dopad na další vývoj situace. A taky se dovídá, co vlastně stálo za tragickou nehodou, při které zemřela.
*možné spoilery - rohodně tady nevyprávím rozuzlení zápletky, ale přeci jen si můžete zkazit překvapení :D*
Musím říct, že jen máloco mě takhle nadchne. Autorka si rozhodně vybrala skvělé téma, ačkoliv mi připomíná Butterfly Effect, ve kterém si zahrál Ashton Kutcher - což je mimochodem můj nejoblíbenější film vůbec. Ale není se čemu divit, celý příběh je založen na efektu motýlích křídel. Taky oceňuju, jakou zde autorka použila psychologii - den první - fáze popírání: nic z toho se nestalo. Den druhý - zloba a hněv: za všechno může Lindsay. Den třetí - deprese: proč se to stalo mě? Den čtvrtý: akceptace. Sice to bylo očividné na první pohled, ale sedělo to k tomu a to se mi líbilo.
Hlavní hrdinku jsem si kupodivu oblíbila, i když to byla vlastně postava, která je ve většině knih a filmech nenáviděná. Tady to zase všechno můžeme vidět z jiného úhlu pohledu a nakonec jsem dokázala najít i špetku pochopení pro Lindsay, což neznamená, že bych ji nějak měla ráda :D
Děj se zasazen do typicky amerického prostředí - typická střední, kde nechybí populární holky, totální loseři, tupý fotbalista, který chodí s jednou z královen školy. Na jednu stranu mě baví ta rozmanitost, na druhou mě to nutí přemýšlet, jestli jsou americké školy vážně takové, jako nám to denně ukazují v telce, protože moje střední taková zdaleka nebyla.
Taky je tam parádně ukázáno, co všechno dokáže způsobit jedna lež a strach ze ztráty důstojnosti.
A hlavně je tu Kent, kterého jsem si fakt moc oblíbila, i když to bude asi klasickej školní weirdo. Jsem ráda, jak se to vyklubalo, i když samotný závěr mě překvapil.
Rozhodně je to knížka, co stojí za přečtení, mě dala i docela dost námětů k přemýšlení..

5/5

Andělé noci - Lili St. Crow

19. července 2012 v 18:10 | chuckyna :) |  Bookcase
Andělé noci - Lili St. Crow
(Strange Angels)
Obsah:
Skutečný svět je plný hrůz. Jen se zeptejte šestnáctileté osiřelé holky Dru Andersonové, drsňačky, která sama sejmula slušnou porci padouchů. Je ozbrojená, nebezpečná a připravená nejdřív zabíjet a teprve pak se ptát. Takže jí chvíli potrvá, než přijde na to, komu může důvěřovat...
Dru Andersonová je "divná", kam až její paměť sahá. Cestuje s otcem od města k městu a loví strašidelné noční potvory. Je to zvláštní život, ale dobrý - dokud všechno nevybouchne v ledovém, zchátralém městě v Dakotě, když se jí kuchyňskými dveřmi vláme do domu hladový zombie. Osamocená a k smrti vyděšená Dru se ocitne v pasti, a bude potřebovat veškerý svůj důvtip a zkušenosti získané při tréninku, aby vyvázla živá. Příšery se rozhodly oplatit svým pronásledovatelům stejnou mincí, a tentokrát je na pořadu dne Dru. Šance na přežití? Mizivá až žádná. Pokud nevydrží do svítání, je po všem...

Můj názor:
Už jenom obálka vypadá natolik slibně, že jsem doslova nadskakovala nedočkavostí, až si to přeču. Dru Andersonová.. Loví v noci. Vrhá nože. Láme srdce.
Upřímně nemám nejmenší ponětí, kdo tuhle hlášku vymýšlel, protože se ke knížce vůbec nehodí. Začátek mě přímo nadchnul. Bylo to záhadné, a to mě baví. Pohání mě to číst dál.
A tak jsem četla. A nakonec to pro mě bylo spíš zklamáním.
Dru bydlí ve městě jenom chvíli, její otec se sem vydal na lov nějakých dalších zrůd ze skutečného světa. A ona předstírá, že je to normální puberťačka, která ve svém čase rozhodně nehoní tyhle příšery se svým otcem. Ale když se jí zjeví bílá sova - posel její mrtvé babičky, rozhodně by to neměla brát na lehkou váhu. Problémy na sebe nenechají dlouho čekat - hladový zombie, bušící na hlavní dveře je jen začátkem jejích útrap. Dru postupem času zjišťuje, že je ještě víc neobyčejná, než vůbec tušila a na paty se jí lepí poskoci jedné z nejhorších nočních můr Skutečného světa. A to s sebou ještě musí vláčet svého kamaráda ze školy.
Tahle kniha má naprosto skvělou obálku a ještě lepší anotaci. Ale tím to pro mě končí. Autorka měla ohromný námět, ale nějak se jí nepodařilo ho zrealizovat tak, aby to bylo čtivé. Víc než půlku knihy jsem musela přeskočit, protože se tam vlastně pořád všechno rekapitulovalo pořád dokola.
Hlavní hrdinka je normální holka, vržená do problémů, které nemá šanci zvládnout a líbí se mi, že si to plně uvědomuje. Ale někdy v půlce příběhu začnou být její myšlenkové pochody tak únavné, až se vám chce brečet. Jasně, je to skutečné, ale o tom nepotřebuju číst, přemýšlím každý den a nejspíš o stejných věcech dokola, tak proč bych se tím měla zabývat i při odreagování u knihy?
Graves mi byl svým způsobem sympatický - je opravdu reálný a jelikož je to psáno z pohledu Dru a nemusíme se tak zabývat jeho myšlenkovými pochody, tak mi to vyhovovalo. A Christophe, to je můj knižní kořen :D
Upřímně doufám, že další díly budou lepší a ještě víc si přeju, aby se tam neobjevil další milostný trojúhelník, které mi už lezou krkem. Vždyť přeci existuje tolik milostných problémů, tak proč je to vždycky tenhle?!
Každopádně dávám tři hvězdy (tlapky), protože i když mi to brnkalo na nervy, pořád to mělo něco do sebe :)

3/5

Čarodějnice z Hex Hall - Rachel Hawkins

5. července 2012 v 11:39 | chuckyna :) |  Bookcase
Čarodějnice z Hex Hall - Rachel Hawkins
(Hex Hall)Obsah:
Před třemi lety Sophie Mercer zjistila, že je čarodějka. Od té doby ji to dostalo hned do několika problémů. Její nenadaná matka ji podporovala jak jen to bylo možné a radila se s jejím otcem - nepolapitelným evropským čarodějem - jen v těch nejakutnějších případech. Avšak když Sophie na školním plese přiláká nepovedenými čáry až moc lidské pozornosti, je to právě její otec, který rozhodne o jejím trestu: exil na Hex Hall, izolované nápravné školy pro Prodigium, nebo-li čarodějky, víly a měňavce. A jen během prvního dne mezi dospívajícími podivíny se jí podaří dosáhnout prvních výsledků: získá tři mocné nepřítelkyně, které vypadají jako modelky; zakouká se do přitažlivého a nadějného čaroděje; děsivého ducha a novou spolubydlící, která je vůbec nejvíce nenáviděnou osobou a jediným upírem na škole. Mnohem horší je však zjištění, že na studenty útočí tajemný predátor a její jediná kamarádka je podezřelým číslo jedna. Když se však série hrůzostrašných útoků začne stupňovat, Sophie se musí připravit na největší nebezpečí ze všech: starobylé tajné společenství, které se rozhodlo zničit všechny Prodigium a především pak ji.
(zdroj)

Můj názor:
Na tuhle knihu jsem narazila úplnou náhodou, ačkoliv jsem o ní dřív už slyšela.. Zhtla jsem ji za jeden večer a byla nadšená, což se nejspíš na tomhle článku neprojeví, protože už to je přes tejden a nadšení už opadlo :D
Příběh začíná tím, že Sophie se snaží pomoct neoblíbené spolužačce, aby si užila ples. Problém je v tom, že svoje kouzla ještě pořád nemá pod kontrolou, takže se z toho stane naprostá katastrofa, za jakou ji pošlou na školu přezdívanou jejími studenty Hex Hall. Jedná se o internátní školu pro čaroděje, vlkodlaky, víly a dokonce už i upíry, kteří dělají problémy. A Sophie rozhodně nebude mít to štěstí, aby zažila klidný školní rok, když se do toho všeho zapletou nasraný víly, láska a tajemný úmrtí, ze kterých obviní její nejlepší kámošku.
Příběh je poutavý, rozhodně jsem nemusela přeskakovat odstavce, jako to někdy dělávám. Sophie je správná puberťačka, což mě v téhle knížce obzlášť bavilo. Navíc je tam hodně zajímavých postav, což je pro mě velké plus, nemám ráda, když se všechno točí jen kolem pár osob..
Hlavní konečná zápletka se mi fakt dost líbila, ačkoliv mi v něčem celkem připomínala Akademii Evernight - kdo to četl, tak nejspíš ví, o čem mluvím..
Každopádně má Čarodějnice z Hex Hall všechno, co má správná kniha mít - správnou hrdinku, vtip, akci, pořádnýho kořena, nepřátele a překvapení.4/5Křídla - Aprilynne Pike

2. července 2012 v 18:51 | chuckyna :) |  Bookcase
Aloha :)
Nějak se mi dneska moc nechce do Filmové podoby týdne, takže napíšu jenom krátký, nic neříkající článek o knížce, kterou jsem dočetla minulý týden.. Jinak co můžete čekat na blogu tenhle tejden: mini-recenzi na Čarodějnici z Hex Hall, možná ještě pár dalších, co jsem teď četla.. Day by day.. A taky Teaser Tuesday. Co čekat nemůžete: povídku, ani jinou kreativní činnost. Jsem moc tired, ale o státní svátky jsem home, tak snad stihnu aspoň to, co jsem si předsevzala :D

Křídla - Aprillyne Pike
(The Wings)


Obsah:
Aprilynne Pikeová nadchla svým debutem i slavnou autorku ságy Stmívání Stephenii Meyerovou. Není divu, příběh - originální fantasy s přídechem thrilleru a horroru, ale i s prvky love story - o dívce se zvláštním jménem Laurel se čte doslova jedním dechem. Patnáctiletá hrdinka jde poprvé do školy (předtím ji učila matka) a snaží se přizpůsobit novému prostředí. Brzy najde přítele, který jí podá pomocnou ruku. David se nemusí přemáhat, nová spolužačka je nesmírně krásná, jemná a milá dívka. Vypadá jako víla, říká si David, ale to ještě netuší, že není daleko od pravdy a že jej po boku Laurel čekají pěkně horké chvíle. Bytosti z jiného světa se dostávají mezi lidi a začíná boj na život a na smrt.


Můj názor:
Jak už všichni víte, nejsem zrovna romantická duše. Proto jsem s touhle knihou tak dlouho otálela, protože ačkoliv anotace na zadní straně knihy zní fakt skvěle, z názorů ostatních jsem pochopila, že je to moc ťuťu.
Nakonec to ale není pravda. Příběh začíná tím, že se Lauren přistěhuje do nového města a poprvé v životě nastupuje do normální školy. Je z toho přirozeně nervózní - nikdy neměla moc přátel. Navíc je poněkud jiná, než její vrstevníci. Ale potom do jejího života vstupuje David a všechno se zlepší. Tedy alespoň do chvíle, než se jí na zádech objeví bulka, která neustále roste.
Lauren zjišťuje, že nic není takové, jaké si myslela a musí se smířit s tím, že prostě nikdy tak úplně nezapadne.
Musím říct, že jsem se zpočátku obávala povahy hlavní hrdinky - už jen to vílí téma mě trošku děsilo. Ale opak byl pravdou, Lauren mi byla sympatická už od začátku a rozhodně je to moje nejoblíbenější postava této knihy. Jako další zajímavou postavu musím zmínit Davida, i když mi chvílemi přišlo, že mu autorka nedodala tu správnou hloubku. Trošku mě zklamalo, že se tam objevuje to stokrát omílané téma - milostný trojúhelník. To už prostě neni ono, nechápu, proč každý problém v milostné tématice musí být zrovna tohle, když existuje tolik dalších možností.
Každopádně je tohle hodně sympatická knížka, rozhodně si chci přečíst další díly :)


4/5