Září 2012

Série Modrá krev - Melissa de la Cruz

24. září 2012 v 18:18 | chuckyna :) |  Bookcase
Modrá krev - Melissa de la CruzObsah:
Mladí, krásní, bohatí… nesmrtelní

Schuyler Van Alenové je patnáct. Přestože pochází ze slavné a kdysi bohaté rodiny, většina jejích vrstevníků jí opovrhuje a doma s ní žije jen přísná babička; otce Schuyler nikdy neviděla a matka leží už dlouhá léta v kómatu. Ke všemu se teď u ní a několika dalších spolužáků z prestižní newyorské střední školy začínají objevovat podivné příznaky - modrající žíly na rukou, náhlé vize z minulosti a chuť na syrové maso. Když je za záhadných okolností zavražděna šestnáctiletá Aggie, Schuyler a ostatní se dozvídají děsivou pravdu - nejsou tak úplně lidé…
Kolik tajemství skrývají nejbohatší rodiny New Yorku? Možná jen jedno - ale zato je staré jako lidstvo samo a doslova krvavé. V kulisách metropole se rozvíjí příběh plný lásky, nenávisti a napětí.
Napadlo vás někdy, co všechno se děje za zavřenými dveřmi nejluxusnějších domácností v New Yorku? Newyorská smetánka je bohatá, slavná… a nesmrtelná.
Mají styl, moc, peníze - a sužuje je podivná žízeň. Osud rozehrává v kulisách New Yorku příběh, v němž účinkují láska, nenávist, naděje, smrt i fascinující tajemství, které navždy změní život všech, kterých se dotkne.

Můj názor:
Sérii Modrá krev znám už nějaký ten pátek a tak nějak jsem se k ní pořád nemohla dokopat. Nakonec mě k tomu dohnala skutečnost, že už nemám co číst. A musím říct, že mě to celkem překvapilo.
Ve škole pro děti New Yorkské smetánky se setkáváme s klasickou sestavou studentů - královna školy, pár jejích poskoků, oblíbení kluci a totální loseři, se kterými se nikdo nebaví. Ale ne každý je takový, jaký se na první pohled zdá. Ať už se jedná o Bliss, nejlepší kamarádku snobské Mimi, která ve skutečnosti není až tak namyšlená a vlastně je se svým místem nespokojená, nebo Schuyler, se kterou nikdo nechce nic mít a přitom je tak skvělá. A navíc tahle škola není tak obyčejná, jak se na první pohled zdá. Existuje tu skupina lidí, která není zas až tak lidská a jejich životy jsou s osudem světa spojeny už po stovky let.
*možné spoilery*
Setkáváme se tu znovu s upířinou, ale tentokrát odlišnou od té, kterou už tak dobře známe. Tihle upíři totiž nemají problémy se sluncem, kříži nebo svěcenou vodou. Žijí mezi námi, jsou to dokonce ti nejvlivnější lidé současnosti a hlavně - nemůžou nikdy zemřít. Jejich duše se neustále reinkarnují a tak jsou téměř pořád s námi. Tenhle námět se mi líbí. Hlavní zápletka - dávný nepřítel se znovu vrátil mezi nás, ale vládnoucí strana to samozřejmě odmítá uznat - je už svým způsobem taková klasika, ale je psána čtivě a díky tomu máte pocit, jako byste četli naprosto nové téma.
Oblíbila jsem si tak nějak všechny postavy knihy, ale nejvíc sympatizuji se Schuyer, protože je pro mě dost zajímavá a ještě hodně se toho kolem ní bude točit.
Oba díly hodnotím kladně, protože jsem se u toho rozhodně nenudila a nemůžu se dočkat dalšího dílu, což už něco znamená.4/5Obsah druhého dílu:

Jednou nohou v hrobě - Jeaniene Frost

20. září 2012 v 12:05 | chuckyna :) |  Bookcase
Jednou nohou v hrobě - Jeaniene Frost
One Foot in the Grave


Obsah:
Poloviční upírka Cat Crawfieldová už čtyři roky pracuje pro vládu. Nyní vede vlastní tým, který vycvičila k boji s nemrtvými. Tímto způsobem zužitkovala bojový výcvik, který získala pod vedením svého bývalého přítele, lovce upírů Bonese. Toto období jejího života je však i po letech citlivé a Cat se stále nedokáže vyrovnat s tím, že Bonese byla nucena opustit. Ona a její muži jsou natolik nebezpeční, že někdo z nemrtvých se rozhodl vypsat odměnu za její hlavu. Cat je v těžkém ohrožení života a její jedinou nadějí na přežití je Bones, který nečekaně opět vstoupil do jejího života. A jakkoli se Cat snaží udržet jejich vztah na profesionální úrovni, pomalu jí dochází, že touha přetrvává. A že ji Bones tentokrát už odejít nenechá.


Můj názor:
Znovu se setkáváme s hrdinkou Cat, tentokrát ale po čtyřech letech od doby, co se vzdala svého dosavadního života a začala pracovat pro tajnou vládní organizaci, zabývající se paranormálními jevy. /o prvním díle jsem psala tady/.. Její nový život zapadl do klasických kolejí - tréninky s tvrdými hochy, které vede, zabíjení upírů a předstírání, že je normální státní úřednicí. Ale zrzavá smrtka je moc nebezpečná pro všechny upíry na území Ameriky, takže netrvá dlouho a na její hlavu je vypsaná odměna. A navíc se tu objevil jeden starý známý, který měl být dávno mrtvý...
*možné spoilery*
Trochu jsem se obávala, že autorka už znovu nedokáže napsat tak poutavý děj - přeci jenom lovci upírů nejsou zrovna téma, které by se dalo rozebírat stále dokola. Navíc se mi nakonci nelíbilo, že začala pracovat pro vládu. Ale nakonec z toho ještě vytěžila. Líbil se mi život na základně a hlavně chlapi od ní z týmu, protože to jsou naprosto boží drsňáci. A když už to začalo být nejvíc napínavé, autorka to znova rozsekla a na scénu se vrátil Bones, takže jsem v jednu chvíli myslela, že to snad ani nevydržim a dostanu heartattack. Jen málokdy se setkám s takovou skvělou mužskou postavou. A věřte mi, Bones je opravdu hodně mužnej..
Postavám byly ponechány jejich původní povahové rysy, což se mi hodně líbilo, protože se občas stává, že se postupem času vyvinou v někoho úplně jiného, než byli předtím. A nechybí tu ani jejich sarkasmus, který mě tak baví. Frostová se nebojí psát sexuální scény a musím říct, že je píše opravdu skvěle.
Pořád se něco děje a každý okamžik v knize může být ten zlomový. Přibylo tu také hodně postav, a to je další plus, protože každá je tam svým způsobem důležitá. Catitnou lidskou kamarádkou počínaje, tajnůstkářským bossem konče. Taky je tu první zmínka o Denise, o které je další spin-off série Svět nočních lovců. V Americe sice navazuje až po čtvrtém díle Nočních lovců, ale u nás už vyšly dva díly. /och, ta česká logika./.. A vrátilo se také několik postav z prvního dílu, což mě potěšilo.
Samotný závěr mě bavil, nemám ráda otevřené konce a čekání na další díl. Navíc tahle kniha ani nepotřebuje bombu nakonec, aby mě nalákala na další čtení..5/5

Temná horečka - Karen Marie Moning

13. září 2012 v 18:06 | chuckyna :)
Temná horečka - Karen Marie Moning
DarkfeverObsah:
Mac je obyčejná holka z malého jižanského města, která se stará především o nehty a dokonalé opálení. Její bezstarostný život ale trvá jen do chvíle, kdy najdou tělo její mrtvé sestry, která jí stačila v hlasové schránce zanechat podivný vzkaz...
Ve snaze přijít tajemství na kloub vyráží do Dublinu, kde nachází sestřin rozházený byt a množství stop. Postupně se zaplétá do přediva klamu a lží a zjišťuje, že je stejně jako její mrtvá sestra obdařena zrakem, jímž dokáže nahlédnout do světa, který zůstává ostatním lidem utajen. Zajímá ji jediné: najít knihu, která možná stála její sestru život a může přivodit zkázu celému lidstvu.


Můj názor:
Temná horečka už podle obsahu zní jako odpočinková četba, ale opak je pravdou.. Mac propolouvá životem jako ve snu, zrovna se opaluje u jejich bazénu ve svých suprových růžových plavkách, když zazvoní telefon. Její sestra je mrtvá a očividně s tím nikdo nehodlá nic dělat. A tak se vydává do Dublinu, aby tomu přišla na kloub. A tam se ukáže, že mezi lidmi jsou i další bytosti, mnohem horší, než si vůbec kdy dokázala představit. A tak se spojí s uhlazenym, ale drsnym panem Barronsem, o kterém je přesvědčená, že není na její straně, a vrhá se po hlavě do nového světa. A to co objeví, rozhodně nevypadá dobře...
Tahle knížka je rozhodně zajímavá. Nic jiného mě k tomu nenapadá. Prostě zajímavá. Nutí vás to číst dál. I když je Mac děsná bárbína, skrývá se v ní něco fakt drsnýho a její hlášky mě dostávaly do kolen.
"Ale dokonce i tyto faksimile mě dokázaly přišpendlit ke zdi, když jsem se snažila dostat z jejich dosahu. Úplně jsem cítila, jak se mě zmocňují instinkty Pavoučího muže. Jestli Barrons v následujícím okamžiku neustoupí, nejspíš se vyšvihnu na zeď a s dokonale nalakovanými nehty místo maček a horolezeckého náčiní se na ni pokusím vyškrábat, což nejspíš nebude tak docela fungovat. "

Musím říct, že dialogy jsou bezkonkureční a myšlenkové pochody hlavní hrdinky opravdu stojí za to.

"Včera večer jste mi říkala, že byste ráda věděla, co máte očekávat, abyste si mohla lépe vybrat odpovídající oděv. Dnes jsem vám řekl, že jdeme navštívit upíra do goth klubu. Můžete mi tedy vysvětlit, slečno Laneová, proč vypadáte jako rozverná školačka, co se právě vykoupala v duze?"
Děj skvěle ubíhá, pořád se něco děje, ale nedozvíte se všechno hned, tak se mi to líbí.. A navíc se schyluje k něčemu velkýmu, takže druhej díl budu číst stopro :D

4/5

Cinder - Marissa Meyer

9. září 2012 v 11:14 | chuckyna :) |  Bookcase
Cinder - Marissa MeyerObsah:
Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody - mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit.
Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je "pocta", kterou dosud nikdo nepřežil.
Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného.
Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…
(zdroj)


Můj názor:
Cinder mě okouzlila na první pohled. Už od začátku je zřejmé, že se autorka nechala inspirovat jistou pohádkou, ale vůbec to není na škodu. Tahle hypermoderní verze Popelky mě fakt bavila.
Cinder žije se svou nevlastní matkou a dvěma sestrami a dělá jim otroka. Ale bohužel s tím nemůže nic dělat, protože je přecijen obyčejný kyborg, který nemá žádnou svobodnou vůli. A když se její sestra nakazí morem, musí obětovat svůj život na její záchranu. Ale tady na scénu přichází doktor, který tvrdí, že je na nemoc imunní a má možnost zachránit celý svět. Ale tahle cesta rozhodně nebude jednoduchá. Navíc se tu objevil jeden pohledný princ a jedna naštvaná čarodějnice.
Poslední dobou mám slabost pro futuristické knihy. Zbožňuju příběhy, které se odehrávají v naprosto šílené verzi budoucnosti. Cinder svým způsobem vůbec není originální námět, takže je skoro nemožné čekat na nějakou nečekanou zápletku. - Tohle jsem si myslela, než se objevili Měsíčňané. Tady se to tak trochu změnilo na Sněhurku. Ale tohle kombo se mi zamlouvalo.
Autorka píše záživně a líbí se mi, že všechny její postavy měly svojí hloubku. Není tam snad žádná postava, která stojí v pozadí a dělá křoví.
Rozhodně hodlám číst i další díly :)


4/5

Štvanice - Patricia Briggs

3. září 2012 v 19:44 | chuckyna :) |  Bookcase
Štvanice - Patricia Briggs
Alfa and Omega: Cry WolfObsah:
Knihou Štvanice z nové série Alfa a Omega Patricia Briggs opět potěší milovníky vlkodlaků. A také všechny fanoušky předchozí mimořádně úspěšné řady knih s Mercy Thompsonovou v hlavní roli. Charles, hlavní hrdina Alfy a Omegy, je bratr Samuela, který je jedním z hlavních hrdinů série Mercy Thompsonová a taky syn Brana, alfy všech alfů.
Anna netušila, že vlkodlaci existují, dokud jedné noci nepřežila krutý útok… a nestala se jedním z nich. Po třech letech na poslední příčce hierarchie smečky se naučila klopit hlavu a nikdy, nikdy nevěřit dominantním vlkům. Pak ale do jejího života vstoupil Charles Cornick, zabiják a syn vůdce všech vlkodlaků v Severní Americe.
Charles tvrdí, že Anna je nejen jeho družka, nýbrž i vzácná a ceněná omega. A právě Annina vnitřní síla a konejšivá přítomnost se ukáží být neocenitelné, když se spolu s Charlesem vydá na lov vlkodlačího odpadlíka - tvora pod kontrolou magie tak temné, že by mohl ohrozit celou smečky.

Můj názor:
Musím říct, že Patricia Briggs je pro mě jedna z nejlepších spisovatelek tohoto žánru. A proto jsem se na Štvanici tak strašně těšila.
V první části příběhu se dozvídáme, jak se Anna setkala s Charlesem a jaký život vedla před ním. A musím uznat, že moc pěkný nebyl. A potom s ním odjíždí, aby se líp poznali, protože to vypadá, že jejich vlčí půlky se rozhodly, že spolu musí být. A problémy na sebe nenechají dlouho čekat. V Montaně se totiž objevil nový vlk odpadlík a to by jim mohlo způsobit spoustu problémů. Ale je to doopravdy vlk samotář, nebo za tím stojí něco mnohem horšího?
*možné spoilery*
Briggsová je perfektní autorkou, to je taky jediný důvod, proč jsem knihu dočetla. Nevím, čím to je, ale tohle mi těžce nesedlo. Jenom její talent psát tomu dodal jiskru :D
Možná to je tou er formou.. Nedokázala jsem se vžít do žádné z postav, se kterými se tam setkáváme. Navíc tam chybí někdo jako Mercy - je těžké tyhle dvě série neporovnávat, přeci jen jsou hodně spojené. Tím, jaká Mercy je, jsme se v její sérii dostali všem postavám víc pod kůži - přiznejme si to, ona má na to prostě talent. Anna je ustrašená - chápu proč, ale chvílemi jsem ji nechápala a nedokázala se do ní vžít.
Ale mělo to jedno obrovské pozitivum - dozvěděli jsme se spoustu věcí i o ostatních postavách, které vystupují v Mercy. Potěšilo mě, kolik věcí jsem se dozvěděla o Branovi a Charlesovi. A taky o Samuelovi.
Hodně mi tam chybí výrazné osobnosti, jako je třeba Adam nebo Ben.
Děj sice ubíhá dobře, ale musím uznat, že všechny akční scény z er formy vypadají tak mdle. Všimla jsem si, že autorka asi miluje Čaroděje ze země Oz, protože v každé knize je o něm alespoň jedna zmínka.
Abych to plkání konečně ukončila, Štvanice pro mě byla něco jako doplněk stravy :D Až vyjde sedmý díl Mercy, budu se na Brana a jeho smečku dívat zase trochu jinak. Knihu hodnotím průměrem.


3/5

Divergence - Veronica Roth

3. září 2012 v 16:49 | chuckyna :) |  Bookcase
Divergence - Veronica Roth
DivergentObsah:
Nacházíme se v dystopickém Chicagu, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí. Každá frakce se zaměřuje na jednu ctnost - Candor na upřímnost, Abnegation na obětavost, Dauntless na statečnost, Amity na mírumilovnost a Euridite na moudrost. Každý rok v předem určený den si všichni šestnáctiletí musí vybrat, které ze zmíněných ctností zasvětí zbytek svého života. Pro Beatrice tato volba znamená rozhodnutí mezi životem s rodinou a tím, čím je doopravdy. A to, co si vybere, nakonec překvapí i ji samotnou.
Během výcviku, který probíhá ve velmi konkurenčním duchu, si Beatrice zvolí nové jméno (Tris) a snaží se v novém prostředí najít místo, kam patří. A také si nějak utřídit své pocity vůči jednomu na jednu stranu fascinujícímu, ale na druhou stranu velmi nebezpečnému chlapci. Do toho všeho ji tíží jedno velmi zásadní tajemství, které (jak se později ukáže) může zachránit život všem, které miluje...ale také ji zničit.

Můj názor:
Tohle pro mě bylo něco úplně nového a celá myšlenka knihy je pro mě fascinující. Lidé žijí ve frakcích, aby zachránili svět a vymítili zlo. A přišel čas, kdy se Beatrice musí rozhodnout - zůstane Odevzdanou, nebo je stvořena pro jinou frakci?
*možné spoilery*
V den testů ovšem zjistí něco nečekaného - něco je s ní špatně. Je divergentní. Musí si proto vybírat rovnou z několika možností a nakonec se rozhodne, že opustí svou rodinu a stane se Neohroženou.
A tak začíná nejtvrdší výcvik, jaký je vůbec možný a musí projít zkouškami nebo se stane Odpadlíkem - a to je horší osud než smrt. Tris si poprvé v životě najde přátele a snaží se probojovat až do konce. Ale v sídle Neohroženosti se setkává i s nenávistí, krutostí a manipulací. A záhy zjistí, že mír přeci jen není tak jistý, jak si vždy myslela.
Divergence ukazuje na lidské vlastnosti a svým způsobem je až absurdní, jak jsou lidé nuceni mít jenom jednu vlastnost a podle ní se chovat. Má snad to, že od sebe lidi takhle odlišíme, zařídit mír? To mi vrtalo hlavou celou knížku.
Děj je čtivý, pořád se něco děje a nenarazila jsem na část, kterou bych musela přeskočit nebo mě nějak výrazně nebavila. Tris je mi sympatická, tím, jak se rozhoduje a jak dokáže posoudit, co se kolem ní děje. A taky je to bojovnice, což mě vždycky baví. Pak je tu taky nepředvídatelný Čtyřka, což je definitivně muj knižní kořen. Líbí se mi, jak je tajemnej a jak se dokáže ovládat. Za zmínění stojí i vedlejší postavy, například Tori, která ač neměla v knize tolik prostoru, byla u několika dějových zvratů, o kterých si myslím, že byly celkem důležité. Trisina matka pro mě byla celkem překvapením.
Autorka skvěle dokáže pracovat s příběhem a hlavní zápletka mě naprosto uchvátila. Dokázala jsem si naprosto živě představit, jak se vlak Neohrožených vydává do války, aniž by o tom měl ponětí. Naprosto mě to našponovalo.
Jako další bych zmínila boj se strachem, který museli Neohrožení podstoupit. Nejsem si jistá, jestli bych to někdy chtěla zažít, ale v těchto částech knihy jsem měla pocit, že se mi za chvíli vykutálejí bulvy z ďůlků :D
Tenhle postapokalyptický svět mě naprosto uchvátil a rozhodně se těším na další díl, protože ten toho slibuje ještě mnohem víc. Řekla bych, že tohle byl jenom začátek něco mnohem temnějšího.5/5