Květen 2013

Hvězdy nám nepřály - John Green

24. května 2013 v 21:33 | chuckyna :) |  Bookcase
Hvězdy nám nepřály - John Green
(The Fault in Our Stars)Obsah:
Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. "Nejvtipnější smutný příběh" je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vyprávěčskému talentu vyznívá velmi působivě.
(zdroj)


Můj názor:
Hazelina matka je přesvědčená, že by měla žít svůj život a nutí ji chodit na terapii. Protrpěné hodiny poslouchání o Patrickových koulích, o které přišel, se vyplatí, když se tam setkává s Augustem. Svými názory a pohledem na život si ji okamžitě získá. Hazel nikdy nechtěla být granát, který s sebou smete všechny kolem. Ale někdy prostě nemáte na výběr.
*možné spoilery*
Existuje spousta rakovinových knížek, ale tahle je opravdu impozantní. Jinak to vyjádřit nedokážu. Nečekejte tu ufňukané výžblepty náctileté umírající holky, která chce žít. Naši hrdinové se svojí nemocí žijí už spoustu let, a i když jim většina lidí věnuje lítostivé pohledy a "úlitby rakovině", oni takhle nesmýšlí. Tahle kniha mi opravdu vzala dech a na třikrát zlomila srdce. /minimálně/

Napadlo mě, že si nejspíš myslí, že už mě nikdy neuvidí; nejspíš si to myslel i každé ráno, když odcházel do práce, což muselo být hrozné.


Hazel, narozdíl od Augusta, ví, že zemře. Ona se neudravuje, jen oddaluje nevyhnutelné. Green tu nic nepřiklášluje ani nezlehčuje, poskytuje nám někdy pěkně hnusnou pravdu, a dělá to fakt dobře.

Neřekla jsem mu, že ta diagnóza přišla tři měsíce po tom, co jsem dostala svou první menstruaci. Něco jako: Blahopřejeme! Jsi ženská. A teď umři.

Postavy jsou tu reálné a naprosto unikátní, plné humoru, ač někdy černého jako noc. Tenhle hořko-sladký příběh protkaný sarkastickými hláškami vás v jednu chvíli opravdu rozesměje a v další dojme naprosto neskutečným způsobem.Táta: "Takže vy jste se seznámili v podpůrné skupině."
Augustus: "Ano. Máte moc hezký dům. Ty obrazy se mi líbí."
Máma: "Díky, Auguste."
Táta: "Vy máte taky zkušenost s rakovinou?"
Augustus: "Mám. Tady tohle jsem si nenechal uříznout jen z čirého potěšení, i když jako trik na ztrátu váhy je to skvělé. Nohy jsou těžké."Největším plusem je autorův styl psaní. Vytvořil pro mě něco jedinečného, ne jen blábol o boji s rakovinou a spoustu slz, ale knihu o životě, i když ne takovém, jaký si ho hlavní hrdinové představovali. Už dlouho jsem nezažila, aby ve mně něco zanechalo takhle hluboké pocity. Hvězdy nám nepřály si okamžitě musím pořídit do svojí knihovny.


"Kdy jsi tak moc vyrostla, že chápeš věci, které nechápe tvoje stařičká matka?" zeptala se máma. "Připadá mi to jako včera, když jsem vysvětlovala sedmileté Hazel, proč je nebe modré. Tenkrát sis myslela, že jsem génius."


I když je předem jasné, kam kniha směřuje, svým způsobem mě to překvapilo. Rozhodně tu musím zmínit i Izáka, ten prostě stojí za to. Líbí se mi, že se tu Green nezabýval jen jedním jediným tématem, zaplul do tolika aspektů života, až mě to udivuje. Používal naprosto úžasné metafory, citáty přesně tam, kam se hodily, a skvělé popisy. Zkrátka a dobře Kniha s velkým Ká.5/5

Dotkni se temnoty - Karen Chance

23. května 2013 v 20:22 | chuckyna :) |  Bookcase

Dotkni se temnoty - Karen Chance
(Touch the Dark)Obsah:
Cassandra Palmerová dokáže vidět budoucnost a komunikovat s duchy - což je vlastnost, díky níž po ní touží mrtví i nemrtví. Duchové mrtvých obvykle nebezpeční nejsou; ti si jenom rádi povídají... pořád. Zato nemrtví, to je jiná kapitola. Stejně jako každá jiná rozumná dívka se i Cassie snaží upírům vyhýbat. Když však krvežíznivý mafioso, od něhož před třemi lety utekla, Cassii znovu našel a jde mu jen o pomstu, musí o pomoc požádat Senát upírů. Nemrtví senátoři jí však nechtějí pomoci zadarmo - a tak Cassie musí spolupracovat s jedním z jejich nejmocnějších členů, nebezpečně svůdným upírským mistrem - a cena, kterou požaduje, může být vyšší, než jakou je Cassie ochotna zaplatit...
(zdroj)


Můj názor:
Cassie nemá zrovna úžasný den, sotva dosedne ke stolu, všimne si svého nekrologu. Její smrt je naplánovaná o několik hodin později a ona musí co nejrychleji zmizet. Do cesty se jí ale postaví snad každá mocná bytost v okolí - upíří senát, dva magické kruhy, fůra duchů a nějaká potřeštěná Sibyla. A ona zjišťuje, že útěk je teď naprosto nemožný.
*možné spoilery*
Začátek knihy je víc než jen nadějný. Hlavní hrdinka naráží na svůj vlastní nekrolog, to už samo o sobě je dost slibné. Bohužel musím uznat, že ta kniha je fakt úlet a ani si nejsem jistá, v jakém smyslu. Okamžitě jsme vrženi do víru událostí, které mi můj mozek prostě odmítal pobrat. Děje se tu toho hodně, řekla bych až moc. Nejenže tu máme upíry, kteří jí jdou po krku kvůli její minulosti, je tu ještě Senát, nějaký tajemný spiknutí, kterýmu jsem skoro celou dobu nedokázala přijít na kobylku, mágové, kryso-satyro-dlaci, čarodějky, víly. Upřímně jsem se v těch postavách ztrácela, nechápala souvislosti a ani jejich mocenské hry. Autorka se tu zaobírá milionem věcí a pouští se do dlouhých rozborů okolí, díky kterým ztrácím ponětí o tom, co se vlastně děje.
Hlavní hrdinka mi je sympatická, má správnou dávku strachu, uvažuje normálně. Není to žádná super-žena, která každého porazí. Baví mě i Billy Joe, její mrtvej kámoš. Ale ostatní postavy mě tu nijak nezaujaly. Upíři mě tu baví, ačkoliv jsme se dostali do příšerné mocenské struktury, která mi dala fakt zabrat.
Hlavní dějová linie mě bavila, ale všechny ty žvásty okolo mě děsně otrávily. Kniha má několik parádně vtipných momentů, nejvíc mě bral samotný závěr, i když mi některé věci moc nedávaly smysl. Dokonce jsem si nakonec oblíbila i Mircea a to jsem ani nečekala. Kdyby se toho nedělo tolik najednou a nenašla bych tam tolik nesmyslných blbostí, určitě bych hodnotila výš.


3/5

Dívka z nočních můr - Kendare Blake

21. května 2013 v 18:30 | chuckyna :) |  Bookcase
Dívka z nočních můr - Kendare Blake
(Girl of Nightmares)


Obsah:
Uběhly už celé měsíce od chvíle, kdy přízračná Anna Korlovová otevřela dveře do pekla ve svém sklepě a zmizela v něm, ale lovec duchů Cas Lowood to nemůže překonat. Přátelé Casovi připomínají, že se Anna obětovala, aby on mohl žít - a netoulal se jen světem jako polomrtvý. Cas ví, že mají pravdu, ale v jeho očích se žádná živá dívka, kterou může potkat, nevyrovná mrtvé dívce, do níž se zamiloval. Vidí teď Annu všude, někdy ve vidinách a někdy v nočních můrách. Ale je tu něco zneklidňujícího - nejsou to jenom sny. Zdá se, že Anna prožívá muka. Kdykoliv se objeví, je trýzněna stále novými a pokaždé hrůznějšími způsoby. Cas neví, co se s ní stalo, když zmizela v pekle, ale ví, že ať už se jí děje cokoliv, nezaslouží si to. Anna nejednou zachránila Case a je na čase, aby jí oplatil laskavost.
(zdroj)


>> o prvním díle píšu tady


Můj názor:
I když uplynulo již několik měsíců, Cas neustále myslí na souboj s obeahmanem, při kterém se Anna obětovala, aby je zachránila. Veškeré jeho naděje o tom, že se dostala tam, kam patří, se rozplynou, když se mu mrtvá dívka začne zjevovat, a to ne ve zrovna optimistických chvílích. Většinou umírá znovu a znovu. A Cas se rozhodne, že ji dostane zpátky, ať to stojí cokoliv.
*možné spoilery*
Život jde dál, jak by řekli Casovi přátelé. Jenže i tak to není spravedlivé a Cas se s tím nedokáže smířit. Když se mu Anna několikrát ukáže, rozhodne se zjistit, co se vlastně děje. A vypadá to, že každý ví víc, než on. Jenom mu nikdo nechce nic říct.
Dostáváme tady klasickou zápletku - dospělí ví všechno, ale nic neřeknou. Většinu knihy jsem z toho byla naštvaná a věděla jsem, že se blíží něco velkýho. Cas se do všeho vrhá po hlavě a je mi pořád stejně sympatický jako byl v předchozím díle. Točíme se tu kolem pár stejných postav, ale není to tu nijak na škodu. Anna je do knihy zakomponovaná parádně, i když uznávám, že mi jí bylo fakt líto. Co se týče hlavní zápletky, jasně, byla to paráda, ale autorka z toho měla vyždímat mnohem víc. Když už se teda rozjeli do Anglie za řádem Bídak Dub, jak ho Cas vtipně nazývá, mělo to bejt krutopřísný. Udělalo se kolem toho haló a chvíli už to vypadalo, že se tu stane nehorázná nespravedlnost, kterou nerozdejcham, a najednou - kde nic, tu nic.
Nejvíc jsem se těšila na část, kdy už se konečně otevře brána na druhou stranu a koukám, zbývá mi nejak málo stránek. Nejdřív mě napadlo, že o tom bude samostatná kniha. Haha. No, každopádně mě to i tak bavilo. A Case obdivuju za to, co na konci udělal pro Annu.
Co musím povznést až do nebeských výšin, je Les sebevrahů. Tahle část knihy mě naprosto dostala. Co mi trochu vadilo je fakt, že mi to připadá děsně odfláknutý, skoro jako bych to psala já :D K postavám se tu nedostaneme tak blízko, jak bych chtěla a konec mě vůbec neuspokojil.4/5

Nahá - Raine Miller

18. května 2013 v 22:58 | chuckyna :) |  Bookcase
Nahá - Raine Miller
(Naked)
Obsah:
Američanka Brynne Bennettová, studentka výtvarného umění na Londýnské univerzitě, si občas přivydělává jako modelka a veškerý svůj čas dělí mezi školu a práci. Když si úspěšný britský podnikatel Ethan Blackstone koupí její nahý portrét, Brynne zjistí, že tento muž odmítá brát "ne" jako odpověď. Touží po ní, chce ji mít ve své posteli, a když ji získá, udělá vše, aby si ji udržel. Ethanova dominantní povaha Brynne okouzluje a přitahuje, a to navzdory traumatům, která si v sobě mladá žena nese. Není však jediná, kdo má v jejich vztahu tajemství. Velké tajemství. Dokáže Ethan zbavit dívku jejích démonů? Dovolí mu to Brynne, nebo je přízraky minulosti oba zničí?
(zdroj)


Můj názor:
Brynne studuje, chodí do práce a ve volném čase fotí akty.. Na jedné z výstav se setkává s naprosto božským, ale taky naprosto neodbytným mužem, který se rozhodl, že bude jeho. Brynne začíná tušit, že ani nemá smysl se tomu bránit, ačkoliv má spoustu temných vzpomínek, kterých se nedokáže zbavit. Ethan se ale nepřestává snažit.. Jak dlouho tahle idylka vydrží?
*možné spoilery*
Nad erotickými romány se letos roztrhl pytel. Po boomu, který vyvolalo 50 Shades of Grey tomu není divu, tyhle knihy letos vydělávají. Po prvních deseti stránkách jsem nadávala jako námořník. Od tohoto příběhu nemůžete očekávat žádnou originalitu, rafinovanost či zdrženlivost. Už od první chvíle jsem tušila, že čtu další verzi Odstínů šedi a trvalo mi hodně dlouho, než mě ten pocit opustil. Máme tu prakticky stejný scénář - mladá dívka potkává totálního boháče, který je naprosto dominantní a chce ji dostat za každou cenu. Je posedlý kontrolou, potřebuje vědět úplně všechno, hlídá, jestli se správně stravuje a chce ji mít jenom pro sebe a v bezpečí. /Christiane? :D/
Jediným rozdílem tu je, že hlavní hrdinka tu má opravdu obří, temné tajemství. /vsadila jsem svoje boty s leopardíma tkaničkama, že vím, co to bude. vyhrála jsem./ Dialogy jsou tu slabší, ale nenudí, líbí se mi, že autorka nepřetáhla potenciál knížky a neudělala z toho román o pět seti stranách naprosto o ničem. V tomhle případě je totiž méně lépe. Musím Millerové uznat, že sexuální scény píše parádně. Nenajdete tu nudný stereotypní sex v jako již zmiňované knize a některé věty, které tam Ethan pronáší, přivedly do rozpaků i mě - a to jsem chlípník :D
Hlavní zápletka je tu jasná, obešli jsme se bez červené mučírny a knížku jsem si užila i přes to, že nemám pochopení pro vášnivou šukačku /seriously, to se nedá ani jinak nazvat!/ po půl dne známosti. Samotný závěr mě absolutně nepřekvapil, viděla jsem to přicházet už od prologu. Autorka zakončila knihu dá se říct cliff-hangerem a nechává nás čekat, co se bude dít dál. /klidně se svámi vsadím o svoje boty, že vím, jak to skončí :D/
Vzhledem k tomu, co je to za žánr, je to překvapivě čtivý a další díly si - narozdíl od jisté série - přečtu.4/5

Sonda

17. května 2013 v 19:07 | chuckyna :)
Nedávno jsem prohlížela blog a narazila na článek, kde jsem psala o sobě. Zjistila jsem, že byl naprosto awful a okamžitě ho odstranila ze světa. Tady je novej, abych za pár let zažila podobnej šok jako dneska :DMilovník konspiračních teorií • chaotik • ukvapenec • tvrdohlavec • pisatel bez snahy o zlepšení • rádoby fotograf • flákač bez špetky cílevědomosti • bohém • zapomnětlivec
Chutě
Knihy: je naprosto zbytečný tu zmiňovat nějakou oblíbenou knihu, protože je to vždycky ta, co čtu poslední. Vlastně každá. Jednou za čas si přečtu nějakou tu romantiku, ale ulítávám na fantasy a sci-fi. Všemožní tvorové a příšerné verze budoucnosti mě prostě fascinují.


Filmy: bláznivým komediím se vyhýbám obloukem. Nemůžu si pomoct, připadám si při nich trapně a nedokážu se na ně dívat. Většinou skončím u hororů - pokud koukám s kámošema, směju se, pokud sama, nemůžu dojít ani na záchod; dramat a knižních adaptací. Naprosto miluju nezávislé festivalové filmy, které sice nejsou nijak akční, ale mají určitou hloubku, nutí vás přemýšlet. A Hitchcock, Tarantino a Kubrick jsou moje věrné lásky.


Hudba: neustále prozkoumávám hlubiny internetu a narážím na boží, naprosto neznámé, ale kvalitní kapely. Baví mě, protože ještě neprorazily, takže dělají hudbu pro zábavu, ne proto, aby přitáhly co nejvíc posluchačů a vydělaly fůru peněz. Tím se vyhnu skladbám zaměřeným pro valnou většinu populace, kde se objevuje jedna věta pořád dokola v doprovodu počítačové hudby. Favorites: NoFX, Pennywise, The Distillers, A Banquet, Built to Spill, The Subways, 100 Monkeys. Mam zvláštní slabost pro The Beattles.


Seriály: co se serošů týče, nejsem tak vybíravá. Mým favoritem a doživotní láskou je Doctor Who. Ten seriál má prostě všechno - vesmír, mimozemšťany, lidi, vtip, akci, smrt a spoustu tajemství. A cestování časem a prostorem, co víc si jen přát? Dál tu mam How I Met Your Mother - na to už koukam jenom proto, abych zjistila, kdo je matka. The Big Bang Theory - ještě to neztratilo vtip. The Vampire Diaries - nemůžu přestat koukat, co kdyby se konečně stalo něco skvělýho? :D Pretty Little Liars - potřebuju zjistit, kdo je A. Revolution - postapokalyptická země? Love it. A tak dál. :DFakta

Jsem člověk s celou řadou podivných úchylek, takže pojďme jich pár zmínit.
• nikdy nedokážu dojíst poslední sousto jídla. Nemam zdání, proč to tak je.
• mam nervovej kolabs, když propásnu jeden díl seroše, musim vidět prostě všechny, i když seriál šel do kytek už long time ago. /možná jsem lehce obsedantní? /
• moje panika z hmyzu překračuje všechny meze. Něco v mojí hlavě není v pořádku, když přiletí brouk, přesune se mi tam nějaký kolečko a nastává peklo. Na mém žebříčku životních hrůz jsou brouci ještě výš než smrt.
• mám problém s autoritami, ačkoliv o tom autority nemají ani tušení.
• nemám ráda, když mě někdo omezuje, pokud to tak je, většinou udělám pravej opak, ačkoliv vim, že je to dětinský.
• Jsem dětinská :D
• a naprosto neorganizovaná, zapomnětlivá, moje plány jsou katastrofální, protože se záhadně všechny prolínají, ledabylá, neřešim detaily - vážně mě nebere, jestli je něco symetrický nebo aspoň rovný. Ačkoliv když si pro něco určim místo, musí to tam být a poznám, když s tím někdo pohnul. Moje obrazy můžou viset křivě, ale jakmile už tak jednou visí, už tak zůstanou.
• nesoudím ostatní a ignoruju všechny, co soudí mě.
• snažím se bejt objektivní a tolerantní - prakticky mi nevadí nic, kromě hloupých lidí. Smutně zjišťuju, že je to skoro polovina populace. A ne, nemyslím nízké IQ, myslím hloupé, škrťácké lidi zahloubané do sebe, se sviňáckými úmysly, kteří si myslí, že všechny přechytračí a lhaním se dostanou nejdál, a přitom všechny ostatní kritizujou za všechno, co udělají, i když jim do toho nic není. Tak. :D
• neustále si kupuju nový náušnice a foťáky, už to hraničí s obsesí.
• nesportuju. jsem přesvědčená, že to škodí zdraví, protože jsem vždycky skončila zraněná. /možná je na čase přiznat, že na vině jsem já, ne sport :D/
• mám neskutečnej odpor ke společenským hrám a nechápu proč. Ale co si pamatuju, nikdy jsem se jich nezúčastnila.
• vadí mi rádoby dokonalé věci, protože nic takovýho neexistuje
• jmenuju se Bára a jsem čokoholik.Tajemství Lynburnů - Sarah Rees Brennan

16. května 2013 v 20:09 | chuckyna :) |  Bookcase

Tajemství Lynburnů - Sarah Rees Brennan
(Unspoken)

Obsah:
Kami Glassová nemůže Jareda dostat z hlavy. Zvykla si na jeho hlas ve své hlavě. A naučila se povídat si s ním ve své mysli tak, aby ji ostatní nepovažovali za blázna. Naštětstí městečko, ve kterém žije, svá tajemství střežit umí. A nejde jen o Kamiina imaginárního přítele... Letošní školní rok je pro Kami velkou výzvou. Zakládá školní noviny a jako neohrožená reportérka se vydává po stopě podezřelých rituálů, které se v okolních lesích dějí od doby, co se po letech vrátili majitelé zdejšího panství - Lynburnovi. Jared byl mezi Lynburny vždycky černou ovcí. Nikdy ho nezasvětili do rodinných tajemství, nikdy mu neřekli o síle, kterou vládne, o moci, kterou zdědil, o kouzlu, které svázalo jeho a Kami takovým poutem, že láska by byla jen chabým pokusem o jeho definici...
(zdroj)


Můj názor:
Kami zná Jareda celý svůj život. Je to její nejlepší přítel, ví o ní naprosto všechno a miluje ho. Akorát není skutečný. Nebo je o tom alespoň přesvědčená, dokud se do města nevrací Lynburnovi, zakládající rodina, o které každý mluví s úctou nebo strachem. Jared není jejím imaginárním přítelem, vlastně je to docela fešnej motorkář a ona se s tím musí nějak vyrovnat. Připočtěte si do toho sérii tajmných rituálů v lese, spoustu legend a tajemství a Kami má o zábavu postaráno.
*možné spoilery*

Knížku jsem si vybrala jako četbu do tramvaje, protože jsem od ní nečekala nic velkolepého. Námět sám o sobě je zajímavý a styl psaní mi vyhovoval. Hlavní postava je mi sympatická a děj stojí na několika dalších dobrých osobách, kterým se sice nedostaneme na kobylku, ale udržují to v chodu. Rozhodně musím zmínit Jareda, protože toho jsem si hodně oblíbila a bavil mě jeho vztah s Kami a jejich myšlenkové rozhovory. Co se děje týče, chvíli jsem sice tápala, ale dopídila jsem se. Tahle knížka má snad každé klišé, co existuje, včetně milostného trojúhelníku, který - díkybohu - nebyl až tak extrémní, jako mívají autoři v oblibě posledních pár let. Občas, když se situace vyostřila, byla hlavní hrdinka až otravně hrdinská. Nechyběly tu skvělé hlášky, ačkoliv jsem se u toho nesmála až k slzám.
Hlavní zápletka mě chytla, děj mi ubíhal, přesto jsem tak nějak pořád nebyla spokojená a rozhodla se ohodnotit třema tlapama. Samotný závěr mi přišel více než podivný a uvažovala jsem o snížení. Můj názor změnil až poslední odstavec, kterej mě nechal konsternovaně sedět v houpacím křesle neschopnou slova. Pravděpodobně to na vás nebude mít stejný účinek, ale mě to vyvedlo z rovnováhy a nechalo překvapenou a nespokojenou.

4/5

Paranormálové: Jednou provždy - Kiersten White

11. května 2013 v 16:04 | chuckyna :) |  Bookcase
Paranormálové: Jednou provždy - Kiersten White
(Endlessly)


Obsah:
Evina nadprirodzená minulosť sa neustále vracia a máta ju. Nová riaditeľka Medzinárodnej agentúry na kontrolovanie nadprirodzených bytostí ju chce nahovoriť na novú spoluprácu so strediskom. Temná kráľovná týra ľudí vo svojej jedovatej ríši. A nadprirodzení neustále tvrdia, že Evie je jediná bytosť, ktorá ich dokáže zachrániť pred ich záhadným, nebezpečným osudom. Celému nadprirodzenému svetu beží čas. A osud toho sveta má v rukách výhradne Evie.
(zdroj)>> o prvním díle tady, o druhém tady


Můj názor:
Evie nechce nic jiného, než vést normální středoškolský život. Ale v tom jí brání hned několik věcí - Lease je nejspíš nesmrtelný, nová ředitelka MAZPu ji chce donutit ke spolupráci, nebo zatknout, paranormálové celého světa po ní chtějí, aby otevřela bránu a musí se už konečně rozhodnout, v jaké barvě bude laděný zimní ples.
*možné spoilery*
Tahle série má jedno obří pozitivum - a tím je autorčin smysl pro humor. Evie hází jednu hlášku za druhou a ačkoliv je to děsně pubertální, neskutečně mě to baví. To je hnací motor celé série, přestože byl první díl parádní, ten druhý byl už o něco slabší a tenhle jakbysmet. Věci se tu prakticky točí kolem tří věcí - MAZP, víly a brána. Tudíž vlastně stejně, jako předtím. Tentokrát je ale jasné, že na konci přijde nějaké rozuzlení. Hlavní myšlenka knihy je jasná už od začátku a zápletka není nijak složitá. Postavy se tu nijak nevyvíjejí, ale aspoň mají vtip. Vztah mezi Leasem a Evie mi připadá takový nemastný neslaný. Objevují se tu samozřejmě jak Reth, tak Jack - ten je alespoň zábavný, narozdíl od víláka, kterej mi lezl na nervy už dřív a teď se to jenom znásobilo. Nejzábavnější je tu Evie a její upíří spolubydlící, protože to vždycky oživí.
Co se týče samotného závěru, nebylo to pro mě nic překvapivého a svým způsobem se mi ulevilo, že už je konec série, protože už si vážně nedokážu představit, o čem by ty další díly byly. Knihu hodnotím pozitivně, protože jsem se u ní bavila a i když to nebyla totální bomba, jak jsem si ve skrytu duše přála, stálo to za to :)4/5Espressologie - Kristina Springer

11. května 2013 v 11:52 | chuckyna :) |  Bookcase
Espressologie - Kristina Springer
(The Espressologist)

Obsah:
Sedmnáctiletá studentka Jane si přivydělává v malé kavárně jako baristka a časem vytvoří teorii, podle níž se charakter lidí pozná dle jejich oblíbené kávy. Tak si vyzkouší dát dohromady zamlklé černé presso s jiskřivou mocha. I jí samotné to přijde jako trochu bláznivý nápad, ale jen do doby, než dá dohromady několik párů, kterým to pak úžasně klape. V tu chvíli se z ní stává espressologická hvězda, k níž si chodí pro radu a rande lidé z celého města. Ale dokáže Jane najít životní lásku i pro sebe nebo bude jediná, komu se štěstí vyhne?
(zdroj)


Můj názor:
Jane si přivydělává v kavárně a ve volných chvílích si zapisuje charakteristiku lidí podle kávy, kterou pijí. A pak se rozhodne dát dohromady dvojici, která se k sobě skvěle hodí. A slaví úspěch. Po městě se to rozkřikne a z Jane se stává hvězdná dohazovačka. Jenom kdyby tak měla štěstí i ona.
*možné spoilery*
Potřebovala jsem na chvíli vypnout mozek a tohle byla správná volba. Espressologie je skvělá odpočinková četba, která se vám bude líbit, když budete potřebovat na chvíli zaměstnat oči a nepřemýšlet u toho. Není to nijak akční a samotný příběh je spíš takový roztomilý. Chtěla bych to nějak rozebrat, ale zjišťuju, že tu vlastně ani není co rozebírat. Máme tu k dispozici několik postav, ale kniha je tak krátká, že si o nich ani nestihnete udělat obraz. Děj je předvídatelný, ale milý. Vlastně z toho mam takovej neutrální pocit, takže to blábolení tady ukončím :D
3/5

PS: Miluju tě - Cecelia Ahern

11. května 2013 v 11:37 | chuckyna :) |  Bookcase


PS: Miluju tě - Cecelia Ahern
(PS: I Love You)


Obsah:
Holly a Gerry patří k těm šťastným manželským párům, jimž by každý mohl závidět. Náhle, v jeho třiceti letech, odhalí lékaři u Gerryho rakovinu v konečném stadiu. Holly si vůbec nedokáže život bez Gerryho představit a vlastně si ani nic takového představovat nechce. Jenže Gerry s ní má jiné plány. Pár měsíců po jeho smrti dostane Holly balíček dopisů, které pro ni její manžel sepsal a v nichž ji žádá o splnění nečekaných úkolů. S pomocí těchto dopisů, svých potrhlých kamarádek a milující rodiny, která ji někdy dohání k šílenství, Holly postupně objevuje nový život; život dokonce rozmanitější než ten, který ji osud donutil nechat za sebou.
(zdroj)Můj názor:
Holly měla obrovské štěstí - poznala svojí spřízněnou duši, získala manžela a nejlepšího přítele v jednom, a každý jim mohl jejich lásku závidět. A pak taky měla obrovskou smůlu, protože Gerry onemocněl a zemřel. A tak přežívá každý další mučivý den sama v prázdném domě a vůbec netuší, jestli ještě někdy bude schopná znovu žít. Ale tohle je přesně to, co pro ni Gerry nechtěl, a tak pro ní připravil dopisy - seznam věcí, které musí udělat.
*možné spoilery*
Tohle má k mému oblíbenému žánru dost daleko, ale občas holka potřebuje takhle depresivní knížku. O to větší pro mě bylo překvapení, že jsem se u knížky po půl hodině rozesmála až k slzám a skoro celou dobu nemohla přestat. Očekávala jsem uslzenou knihu o životní ztrátě, spoustu sebelístosti a nenávisti ke světu, ale dostalo se mi mnohem, mnohem víc. Autorka si pro nás připravila pořádnou emoční nálož, hlavní hrdinka sice prožívá nejtěžší životní období, ale kolem sebe má spoustu lidí, kteří jí prostě nenechají jít ke dnu a ani její Gerry jí v tom nenechal samotnou a přichystal si pro ní pěkně vypečené úkoly. Holly je tak vytažena ze svého pomalého umírání uvnitř domu a pouští se do plnění přání jejího zesnulého manžela. Někdy je to dojemné nebo smutné, až přes slzy nevidíte na písmena, za chvíli s hrdinkou prožíváte tak absurdní situaci, že vás smích nepřejde ani po deseti minutách.
Potěšilo mě, že autorka se nesoustředila jenom na Holly, ale v z každé další postavy vyždímala to nejlepší. Živod jde dál, každý tu prožívá své šťastné i hrozné chvíle a všechno je to okořeněné pořádnou dávkou neskutečně vtipných situací. Čekala jsem knihu o ztrátě, smrti a smutku, ale dostala jsem příběh o životě. PS: Miluju tě je pro mě nejpřekvapivější knížka za posledních X měsíců.5/5

Smrtící polibek - Alice Moss

6. května 2013 v 15:21 | chuckyna :) |  Bookcase
Smrtící polibek - Alice Moss
(Mortal Kiss)
Obsah:
Když drsný Finn a okouzlující Lucas přijedou do Winter Millu, život šestnáctileté Faye McCarronové se začíná pořádně zamotávat. Dva chlapci bojující o její srdce jsou jen začátek; ve městě se dějí neblahé věci. V lesích je nalezeno mrtvé tělo, motocyklový gang se potlouká po okolí a sníh prostě nepřestává padat... Něco zlého se dalo do pohybu a jedině Faye a její nejlepší kamarádka Liz to mohou zastavit. Jak teplota klesá a noci do Halloweenu se krátí, dívky musejí odhalit tajemství Winter Millu - než bude příliš pozdě!
(zdroj)


Můj názor:
Ospalé městečko Winter Mill opustily klidné časy. Je začátek září a už propukla sněhová kalamita. Do města přijel motorkářský gang, přistěhovala se jedna fakt bohatá rodina a je objeveno mrtvé tělo. Faye, zapálená do novinařiny, v tom vidí svojí velkou šanci, ale každý jí radí, aby se držela dál od lesa a nechala to na policii. Ale když se obyvatelé začnou měnit, tuší, že se děje něco opravdu zlého. Do toho se jí do cesty připlete boháč Lucas a motorkář Finn.
*možné spoilery*
Knihu jsem začala už docela dávno, ale teprve předevčírem jsem měla náladu to přečíst znovu a tentokrát do konce. Opět se tu setkáváme s klasickým scénářem dvou kluků - samozřejmě je jeden naprostý svatoušek a druhej učiněnej ďábel - kteří se zamilují do holky, která vlastně není až tak populární jako některé další. Děje se tu něco temného, čemu nikdo nerozumí a dospělí o tom nechtějí ani slyšet.
Ačkoliv to vůbec nezní jako originální četba, přecijen to má něco do sebe. Některá fakta, která hrdinky samozřejmě celou dobu přehlíží, jsou tu naprosto zřejmá, takže čtenář zběhlý v tomto žánru okamžitě ví, o co půjde, ale pak tu je několik prvků, které jsou naprosto originální, i když dle mýho názoru nedotažený k úplný dokonalosti. Je velká škoda, že v posledních letech tolik letí milostné trojúhelníky, protože už jich mám až po krk a to byl hlavní důvod, proč jsem knihu poprvé odložila. Příběh sám o sobě se čte skoro sám, není to však nějak náročná četba, spíš taková oddechovka. Akce by se nějaká našla, ne ale taková, při který by mi lezly oči z důlků nebo tak. Postavy jsem si oblíbila, i když preferuju ich formu, mám ráda jeden úhel pohledu, tohle přeskakovaní mi kazí dojem.
Taky musím zmínit Winter Mill - to je klasickej americkej zapadákov, což autorka dala jasně najevo a pokud to tak ve skutečnosti opravdu chodí, radši bych umřela, než tam strávila jeden jedinej den. Tak. :D
Pokud nebudete čekat nějakou super ekšn, rozhodně vám to můžu doporučit.

4/5