Temný ráj - Patrick Ness

26. července 2013 v 8:12 | chuckyna :) |  Bookcase
Temný ráj - Patrick Ness
(The Ask and the Answer)


Obsah:
Po napínavém závěru prvního dílu se třináctiletý Todd Hewitt probouzí jako vězeň v Novém Prentisstownu, jenž padl do rukou diktátora a samozvaného prezidenta Prentisse. Také Toddova přítelkyně Viola se ocitla v zajetí a Todd se rozhodne, že ji najde a zachrání. Musí však svůj záměr držet v tajnosti, což nesmírně ztěžuje Hluk, který od války s domorodci vyzrazuje myšlenky. Zdá se však, že vynalézavý Prentiss objevil způsob, jak Hluk zkrotit nejen u sebe, ale i svých pochopů.
V této knize se z nepřátel stávají přátelé a z přátel nepřátelé a čtenáři se bude opět svírat žaludek. Okolnosti nutí Todda k činům, které by nikdy předtím neudělal, a začíná tak ztrácet sám sebe. Věci přestávají být černé a bílé, přičemž odstíny šedi mohou být velmi nebezpečné. Jedno však o Toddovi víme - je silný. A v jádru dobrý. Dokáže v této zkoušce obstát a vyjít z ní nezlomený? Najde svoji Violu? Milovníci dobré sci-fi se budou těšit na další pokračování této svižné a imaginativní série.
(zdroj)


>> o první díle píšu tady


Můj názor:
Todd vyhrál závod s časem a donesl Violu do posledního neobsazeného města. Ale Haven už nebyl bezpečný přístav, starosta Prentiss se tam dostal dřív a už to vůbec není starosta, ale prezident New Prentisstownu, který se rozhodl nastolit nový mír. Nový svět podle něj ale vůbec není místo, kde by se dalo žít. A odboj přichází.. I když to vypadá, že ani ten nemá dobré úmysly.
*možné spoilery*
Tahle série je naprosto ojedinělá a originální četba. První díl mě nadchl a pekelně naštval cliffhangerem na konci, dvojka je naprosto boží. Todd se dostal do zajetí a o Viole nemá žádné zprávy. Pokud se vzepře, pokud zradí nového prezidenta, Viola zemře. Ta se probouzí v léčebném domě a setkává se s ženou, která se rozhodla, že povede odboj. Ale je to ta pravá?
Neskutečně se mi líbí, že tu dostáváme pohled ze dvou stran. Vidíme diktaturu Prentisse, kterého bychom nejradši viděli svrženého, nejlépe mrtvého. Ale pak máme Odpověď, která se mu svými praktikami až moc podobá. Ani jedna strana není ta správná, ke komu se tedy přidat? To je otázka za milion. Líbí se mi, že autor nás tady nutí váhat o tom, co je správné a co ne. Nakonec samozřejmě nic. Hlavní hrdinové padají z jednoho srabu do druhého a jsou naprosto bezmocní. Jsou nuceni dělat věci, za který se nenávidí a nemají na výběr.
Nápad o Hluku, který vydávají muži je naprosto geniální, dává to celému příběhu nový rozměr. Celý Nový svět, i když je vlastně úplně na nic, je perfektně vymyšlený. Postavy jsou tu reálné a narozdíl od prvního dílu, jsem nic neviděla přicházet, vždycky to najednou přišlo a naprosto mě to dostalo. Všichni se tu neustále vyvíjí, z nepřátel se stávají přátelé nebo ještě větší nepřátelé a prostě to stojí za to.
Sérii zbožňuju a už se pomalu chystám na další díl.
5/5
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jana jana | E-mail | 29. července 2013 v 15:45 | Reagovat

je super ! mohla bych prosím poprosit o poslání už se nemůžu dočkat :) předem moc díky :)

2 Bára Bára | E-mail | 25. května 2014 v 11:55 | Reagovat

ahoj...pls pošle mi tuhle ebook???
předem díky
bara-tumova@email.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama