Prosinec 2013

Den co den - David Levithan

25. prosince 2013 v 23:38 | chuckyna :) |  Bookcase
Den co den - David Levithan
(Every Day)
Obsah:
Každý den se probudíte v jiném těle, každý den žijete život někoho jiného. A tak platí jedna jediná zásada - vyhněte se tomu, aby si někdo všiml, že na jeden den přebýváte v těle někoho jiného a nepleťte se do jeho života.
Vše je v pořádku, až do rána, kdy se probudíte v těle Justina a zamilujete se do jeho přítelkyně Rhiannon. Od toho okamžiku všechna pravidla, podle nichž jste až do teď žili, přestávají platit. Konečně se objevil někdo, s kým chcete být den co den.
(zdroj)


Můj názor:
A. se budí každý den v novém těle - děje se to odjakživa a nedá se tomu zabránit. Za život se naučil jednu věc - nevměšovat se do vypůjčených životů a přežít následující den - ať už jako holka nebo jako kluk, i když to stojí za nic. Jenže pak se probouzí jako Justin a místo obyčejného dne stráveného poflakováním se s kámoši nebo doma surfováním po internetu a psaním úkolů, potkává Rhiannon. Nemůže si pomoct a neustále se za ní vrací.. Jenže nikdy netuší, kým se stane, a kde vlastně bude.
*možné spoilery*
OMG.
Jo, už dlouho jsem takhle nezačala žádnej článek, ale taky už jsem pekelně dlouho nečetla takhle dobrou knihu. Hlavní hrdina, který si sám vybral jméno A., přeskakuje z jednoho života do druhého a vlastně je mu to po šestnácti letech už docela jedno. Dokud nepoznává Rhiannon. Nemůže na ni přestat myslet a tak udělá nemyslitelné - řekne jí pravdu. A tak se začínají scházet, ale dá se vůbec vést takový vztah? A. najednou dochází, že se vedle sebe nikdy neprobudí, nemůže jí slíbit, že vždycky přijde, neovlivní, jestli je holka nebo kluk... Hlavní postava mě baví, hlavně způsobem myšlením, protože je zvláštně povznezená nad lidský problémy, má úplně jiný pohled na život a všechno kolem.. Dokud se nestřetne s obyčejným teenagerovským problémem. Rhiannon jsem si oblíbila neskutečnym způsobem, protože to neni klasická pipka, co se okamžitě zamiluje atd, jak je to v dívčích románech. Chápe, že tenhle vztah nemá vůbec žádnou perspektivu a nepadá do toho po hlavě..
Autor si vzal opravdu obrovský sousto a musím uznat, že to zvládnul na jedničku. V knize se objevuje spousta postav, se kterými se musí pracovat, protože v každém životě máte rodiče, sourozence a kamarády, se kterými A. musí vyjít a nějak to skoulet. A navíc si nevybíral vždycky jednoduchý a obyčejný lidi, dostali jsme se k feťákům, psychicky nemocným lidem, klukovi v dívčím těle... Levithan se dotkl mnoha témat a podle mě je zvládnul perfektně.
Knihu jsem zvládla za dvě hoďky, protože mě naprosto dostala. Navíc tu nemáme jenom tu lovestory, ale další problémy, jako třeba kluka, co si pamatuje, jak někdo ovládal jeho tělo, fakt divnýho reverenda, kterej, jak se zdá, má úchylku na démony a další faktory. Taky se mi líbí, jak si A. začíná uvědomovat svojí situaci.. Musím se přiznat, že slzička ukápla a přála bych si další takovýhle knihy.


5/5

Světová válka Z - Max Brooks

25. prosince 2013 v 14:01 | chuckyna :) |  Bookcase
Světová válka Z - Max Brooks
(World War Z)
Obsah:
Světová válka Z (World War Z) Maxe Brookse je hororový, ale velmi realistický a emotivní román o světové válce se zombie. Není to ale klasický horor se zombie, kniha svou realistickou kulisou připomíná knihy Stephena Kinga nebo Toma Clancyho. Epidemie zombie začíná v Číně, kde na několika odlehlých místech dochází k propuknutí neznámé epidemie. Z Číny se pak "vzplanutí" šíří nekontrolovatelně po celém světě. Max Brook vytvořil apokalyptickou a velmi detailně propracovanou vizi - od zastíracích manévrů vlád přes šíření epidemie s využitím černého obchodu s lidskými orgány až po konkrétní osudy jednotlivců. Svět se po ukončení války se zombie změnil: světová lidská populace se dramaticky zmenšila, některé oblasti jsou zcela vylidněné, někde není známo, zda přežili lidé nebo je území obsazeno zombie, rovnováha sil se změnila.
(zdroj)Můj názor:
Svět, jaký ho známe, skončil. Co se zprvu zdálo jako obyčejný virus, se změnilo v noční můru celého lidstva. Virus se totiž rozšířil nečekaně rychle a mrtví po několika vteřinách vstávali a přidávali se na stranu protivníků. Vypukla Velká panika a pak už byla většina lidstva ztracena.
*možné spoilery*
Na Světovou válku Z jsem přišla díky filmu s Bradem Pittem v hlavní roli. Ten je naprosto parádní, ale s knihou má společné jen ty zombíky. Kniha je psána formou rozhovorů, a to s přeživšíma, jak důležitýma osobama, tak i s obyčejným člověkem, co to přežil. Lidi vyprávějí, jak dokázali utéct a co všechno je potkalo během války se zetkama.
Musím říct, že jsem čekala trochu něco jinýho, ale tohle bylo mnohem, mnohem lepší. Je to psáno dost autenticky, skoro jsem až měla pocit, jako by se to doopravdy stalo a já četla skutečný rozhovory. Není tu víc co hodnotit, protože kniha nemá žádný akční děj, jen vyprávění o tom, co se stalo. Je to jako kniha dějáku, akorát mnohem zábavnější a lepší.


5/5

Mrtvá čarodějka přichází - Kim Harrison

19. prosince 2013 v 8:49 | chuckyna :) |  Bookcase
Mrtvá čarodějka přichází - Kim Harrison
(Dead Witch Walking)
Obsah:
V románu Mrtvá čarodějka přichází Kim Harrison představuje alternativní Zemi, v níž je lidstvo zdecimované virovou epidemií. To umožní vystoupit z odvěké ilegality inderlanďanům, nadpřirozeným bytostem typu upírů, vlkodlaků, skřítků a dalších. Lidé jsou v menšině, proto se s těmito bytostmi musí naučit koexistovat, což s sebou nese mnohé problémy. Hlavní hrdinka příběhu, mladá čarodějka Rachel Morganová, pracuje jako vyšetřovatelka Inderlandské bezpečnostní agentury (IBA), jejímž úkolem je potírání zločinů spáchaných inderlanďany. I když má výsledky, je svými nadřízenými přehlížena a dostává jen podřadné případy. Proto není se svou prací příliš spokojená a uvažuje o odchodu z agentury. Jenže v IBA zaměstnanci výpovědí nedávají… Rachel to přesto zkusí a spolu s upírkou Ivy a skřítkem Jenksem založí vlastní soukromou agenturu. To však IBA odmítá tolerovat a na čarodějčinu hlavu je vypsaná odměna. Z Rachel se stává živý terč a její šance na přežití jsou minimální. Je z ní vlastně mrtvá čarodějka…


Můj názor:
Nadpřirozené bytosti získaly možnost vystoupit na veřejnost, když většina lidstva podlehla nebezpečnému viru. Obyčejní lidé se tak museli smířit s čaroději, upíry, dlaky, skřítky a vším, co si jen dokážete představit. Čarodějka Rachel pracovala po vzoru svého otce v agentuře IBA, aby pomohla udržovat zákon, ale její šéf si jí moc neoblíbil. Rozhodne se odejít a odmítá brát v potaz, že z agentury se odejít nedá. Možná by jí to prošlo, kdyby se její upíří kolegyně z neznámého důvodu nerozhodla odejít s ní. Sebrala IBA jejich nejlepší agentku a na její hlavu je vypsaná odměna. Tak začíná boj o přežití, protože se z ní stal chodící terč a každý od mrtvé čarodějky dává ruce pryč.
*možné spoilery*
Anotace mě opravdu zaujala, přesto jsem knihu četla dlouhých čtrnáct dní. Rachel je mi tak nějak sympatická, ačkoliv jsem se jí pořád nemohla dostat na kobylku. Pořád tam je něco, co mi nesedlo. Spolu s Rachel odešla z agentury upírka Ivy - pořád ještě nechápu, proč, ale tahle postava mě baví, protože má fůru tajností - na co použila svoje přání? bydlela v kostele už dřív? co zamýšlí s Rachel? - a skřítek Jenks, kterýho prostě nejde nemilovat, protože tady autorka uplatnila rčení "V malém těle velký duch". V knize se vyskytují i další postavy, některé jsem si oblíbila, jiné ne.. Zápletka je tu poměrně jednoduchá, ale i tak mě to bavilo číst. Rachel je prostě klasická smolařka a najde si ji každej průser v okruhu deseti kilometrů. Jako nejdivnější postavu musím zmínit Nicka, kterého Rachel zachránila při krysích zápasech - je totálně divnej a nemůžu si pomoct, očekávám, až někomu vrazí kudlu do zad.
Některé situace mi vyloženě nedávaly smysl, ale to nechám plavat. Jediné co musím říct - něco mi tu vadí. Nemam tucha, co to je, ale celou knihu mě něco vyloženě dráždilo, proto mi trvalo tak dlouho to dočíst. Samotný závěr byl naprostá klasika, ale pokud nečekáte famózní knihu, která vám zatřese světem, je to oukej. Další díl rozečtu soon.


3/5