Leden 2014

Děti paranoie - Trevor Shane

31. ledna 2014 v 9:50 | chuckyna :) |  Bookcase
Děti paranoie - Trevor Shane
(Children of Paranoia)
Obsah:
Od svých osmnácti let Joseph vraždil lidi kvůli něčemu, čemu věřil, ale co tak docela nechápal. Tato Válka trvá věky, ukrývá se ve stínech, řídí se přísnými pravidly a bojují v ní proti sobě dvě naprosto odlišné strany: dobro a zlo. Jen se neví, která je která. Vojáci této Války se skrývají mezi obyčejnými lidmi a jejich činy jsou vydávány za nehody nebo akty náhodného násilí, takže nic netušící normální lidé si ani neuvědomují brutalitu, kterou mají na očích. Zabíjení lidí je to jediné, co kdy Joseph poznal, a ve svém oboru patří k nejlepším. Když se mu však jeden úkol nepodaří splnit, pošlou ho jeho nadřízení za trest na smrtelně nebezpečnou misi. Joseph se při ní seznámí s Marií a jeho krvavé poslání poprvé v životě ustupuje do pozadí.
(zdroj)


Můj názor:
Už celá desetiletí se odehrává Válka, o které většina lidí nemá tušení. Dvě znepřátelené strany spolu neustále bojují a rekrutují své vojáky už jako mladé. Joe bojuje od svých osmnácti a zabil už bezpočet nepřátel. Je jedno, že neví, za co vlastně bojuje a občas si není jistý, na které straně vlastně stojí. Jisté je jenom to, že dokud Válka neskončí, nikdy nebude v bezpečí. Dokud nepotká Marii.
*možné spoilery*
Musím říct hned v úvodu, že je to fakt zvláštní kniha a sama si nejsem jistá, co si o tom vlastně myslím. Joe se o Válce dozvěděl v šestnácti a prakticky ho donutili nenávidět druhou stranu, která je podle jejich slov zlá. V osmnácti se z něj stal voják, i když v tomhle případě je spíš lepší název nájemný vrah. Všechno šlo dobře do doby, než začal přemýšlet o tom, jak si vůbec může být jistý, že stojí na straně dobra.. A pak potkává Marii. Najednou ho boj přestává zajímat a chce jenom normální život. Nic ale není tak jednoduché - Marie je těhotná a jejich dítě se má narodit ještě před tím, než jí bude osmnáct. A to znamená jediné - dítě náleží druhé straně. Vydávají se na útěk, aby si zachránili svoje životy a své dítě.
Kniha je psána stylem deníku, který Joe píše pro Marii a mně to tak vyhovovalo. Co se děje týče, naprosto mě fascinoval fakt, že lidi opravdu bojují, i když nemají tucha za co ani proč. Nikdo nedokázal říct, jak Válka začala, ani proč ještě pokračuje. Takže vlastně ani neví, na jaké stojí straně.. Nikdy netuší, kdo je jejich nepřítel, může to být třeba i jejich soused.
Pravidla Války jsou jasně daná - do osmnácti jste nedotknutelní, pak můžete na prahu očekávat zabijáky. Jako bonus nemůžete mít dítě pře osmnáctým rokem, jinak vám ho seberou a dají druhé straně. A to přesně se stane hlavním hrdinům. Udělají všechno proto, aby dítě ochránili, ale někdy to pro mě bylo úplně příšerný. První část knihy je takový úvod do Joeova světa, ve druhé části sledujeme jeho vztah s Marií, třetí část je plná útěků a nepříjemných okamžiků. Nikdy jsem nevěděla, na čem vlastně jsem a co se bude dít dál..
Samotný závěr mě fakt dostal, protože jsem tak nějak nechtěla, aby se to stalo. Myslím, že tohle neni kniha pro každýho, ale jakmile se do ní pustíte, určitě budete čekat na druhej díl, protože na konci je fakt cliffhanger jako prase.


4/5

Spálená mrazem - Patricia Briggs

21. ledna 2014 v 8:55 | chuckyna :) |  Bookcase
Spálená mrazem - Patricia Briggs
(Frost Burned)
Obsah:
Život Mercy Thompsonové prošel zásadní změnou. Když se stala družkou Adama Hauptmana - charismatického alfy místní vlkodlačí smečky -, stala se zároveň i nevlastní matkou jeho dcery Jesse. Tento vztah vnáší do Mercyina života požehnané okamžiky normálnosti. Ale na okraji lidskosti se může drobný incident za úplně normálního dne proměnit v něco mnohem většího. Po dopravní nehodě v rušném provozu se Mercy a Jesse nemůžou spojit s Adamem - vlastně s nikým ze smečky. Všichni byli uneseni. Skrze jejich pouto Mercy ví, že Adam je rozzlobený a trpí. Vlkodlaci bojují politickou bitvu za akceptaci veřejností a Mercy se obává, že s ní Adamovo zmizení může nějak souviset - a že on i celá smečka jsou ve velkém nebezpečí. Mercy čelí mnohem mocnějšímu protivníkovi a je na něj sama - možná bude nucena přijmout pomoc od jakéhokoli spojence, a to bez ohledu na to jak nepravděpodobný je.


>> předchozí díly: Mercy Thompson & Alfa a OmegaMůj názor:
Mercy se stala družkou Adama a to jí do života vneslo spoustu zajímavých okamžiků, jak se smečkou, tak se svou nevlastní dcerou Jesse. A jelikož se Mercy už zotavila po svých líbánkách, nezbývá jí nic jiného, než vyrazit na Black Friday na nákupy. To ale skončí autonehodou, po které se nedokáže spojit s nikým ze smečky. Cítí jenom bolest a vztek a tak je na ní, aby ochránila Jesse, našla únosce, zachránila smečku a zjistila, co se to vlastně děje.
*možné spoilery*
Mercy Thompsonová je moje nejoblíbenější série a mám pocit, že jsem ještě nikdy k postavám nějaké knihy neměla blíž. Zajdu tak daleko, že se přiznám, že jsem schopná vyjmenovat jména i příjmení většiny postav, včetně jejich životních příběhů i pamětihodných hlášek.
Ani v tomhle díle to nebude mít Mercy jednoduchý - smečka byla unesena, což je v téhle situaci dost špatný. Vlkodlaci téhle série mě baví, proto jsem byla nadšená, když vystoupili na veřejnost a autorka rozjela šílené politikaření, které se prolíná v Mercy i spin-offu z Annina pohledu, Alfa a Omega.
Silně bych vám doporučovala číst všechny díly obou sérií, protože příběhy na sebe navazují. Na konci Dvojí spravedlnosti se totiž udál dost zásadní okamžik - fae, kteří se celou dobu tvářili mírumilovně, se odtrhli od lidí a zmizeli.. Rozhodně to nevypadá, že by to přešli jen tak, takže mezi lidmi a nadpřirozenými bytostmi začíná vzrůstat nervozita. Existuje hodně lidí, kteří by chtěli, aby vlkodlaky postříleli.. A Mercy musí přijít na to, co se děje, a to hodně rychle.
Nebyla by to ona, aby do toho nezapadla až po uši a nevyhýbají se jí ani naprosto šílené situace, které zvládá, jak nejlíp může. Líbí se mi, že to není klasická knižní hrdinka, která všechno zvládá s přehledem. Často má nahnáno a působí tak naprosto reálně.
Nechybí tu vtipné hlášky, jako v každém předchozím dílu a neustále se něco děje. Briggsová nevynechala jedinou postavu, kterou už známe a uzavírají se tu spojenectví, o kterých je Mercy přesvědčená, že by byla lepší, kdyby nebyla. Děj je napínavý a nemůžu říct, že bych něco viděla přicházet. Spíš to tak hezky vyplynulo a začalo to dávat smysl.
Teď je před námi další čekání a já už se dalšího dílu snad ani nedožiju, ale byl to parádní zážitek, přála bych si, aby takových knih bylo víc.
5/5

Pro hrst amuletů - Kim Harrison

16. ledna 2014 v 12:40 | chuckyna :) |  Bookcase
Pro hrst amuletů - Kim Harrison
(A Fistful of Charms)


Obsah:
Krutá noční stvoření, plížící se Cincinnati, čarodějku a lovkyni hlav Rachel Morganovou nenávidí. Zvěsti o její nové zálibě v temném umění poutají pozornost jak nemrtvých, tak i lidí. Všichni touží po jediném - Rachel ovládnout, dostat ji do postele a zabít. Nicméně ne nutně v tomto pořadí...
Nečekaně se vrací i Rachelin lidský milenec, který ji opustil a jehož teď dostihly hříchy minulosti. A pronásledují ho kruté bestie, připravené zničit Díru i všechny v ní, když to bude nutné, které touží po tom, co má Nick ve svém vlastnictví. Rachel ví, že se nesmí příliš vzpouzet, jinak jí hrozí věčné utrpení v rukou pomstychtivého démona. Přesto je nucena jednat. Poprvé za tisíciletí se totiž sbírá smečka odhodlaná pustošit a vládnout. A najednou je v ohrožení víc než jen Rachelina duše


>> předchozí díly: první, druhý & třetí


Můj názor:
Skřítek Jenks s Rachel stále nemluví kvůli tomu, že mu zatajila informace o Trentově identitě. Spojí je až jejich společný cíl - zachránit Jaxe, skřítkova syna, a Nicka, Rachelina ex, z průseru, do kterého se dostali. Odjíždějí z Cincinnati a vzápětí se ukáže, že nejde o nic menšího než o artefakt, který dokáže naprosto obrátit inderlanďanskou mocenskou strukturu...
*možné spoilery*
O téhle sérii celou dobu tvrdím, že jí chybí šťáva, ale tady to musim přehodnotit, protože čtvrtej díl byl naprosto parádní. Je pravda, že s každou další knihou mi to připadá lepší a lepší, ale teď pochybuju, že další díly tohle překonají.
Rachel s Jenksem odjíždějí z města, aby zachránili Nicka a Jaxe ze spárů vlkodlaků a ukazuje se, Nick vůbec není takový, za jakého se vydával. Rachel se musí smířit s tím, že je to jenom zloděj, který by pro zisk udělal všechno, dokonce ji i zaprodal. Jenže už je pozdě, aby z akce vycouvala, protože je v tom namočená až po uši, a tak nezbývá nic jiného, než nafinglovat pár smrtí, použít démonskou magii a zachránit si zadky.
Nejdřív vezmu postavy - z celé série jsem si nejvíc oblíbila Jenkse, už ve skřítčí podobě byl naprosto úžasnej. Když ho zvětšili, zamilovala jsem si ho ještě víc. Těžko byste hledali loajálnější postavu s vtipnějšíma hláškama, než je on. "Zacpi mi zadek a nech mě prdět pusou." - mě fakt rozsekalo, stejně jako jeho nadávky o Zvoněnkách a Disneym. Ivy jsem si tu taky oblíbila, protože je to nejspíš ta nejkomplikovanější postava série a tak nějak tam patří. Celkově se jejich firemní partnerství hezky stmelilo.
Rachel je prostě Rachel, neustále potopená v problémech a s bláznivými plány. Co tu musím zmínit je celá ta upíří záležitost, která se mi trochu příčí, ale nejen tady. Celkově mi vadí představa toho, že upíři jsou tak mocní, že vás dokážou ovládnout ani nemrknou, asi to nějak cloumá s mojí nezávislou osobností :D
Co se děje týče - bylo to špičkový. Dlaky v týhle sérii jsem si taky oblíbila a tady byli hlavním tématem, takže jsem se do toho zažrala.. Nechyběla tomu akčnost, sem tam nějaká parádní hláška a hlavně mi konečně všechno připadalo i realistický, takže paráda.
Na další díly jsem neskutečně zvědavá, když se to teď tak hezky rozjelo.. Dokonce mi to stálo i za první tři celkem tragický díly.5/5

Nikdy nezemřít - Kim Harrison

15. ledna 2014 v 9:06 | chuckyna :) |  Bookcase
Nikdy nezemřít - Kim Harrison
(Every Which Way But Dead)
Obsah:
V Cincinnati nežije žádná drsnější a více sexy čarodějka, než je Rachel Morganová - a žádná taky nemá více problémů. Rachel je totiž ochotná riskovat svůj milostný život i duši, aby dostala do chládku zločinná stvoření noci. Mezi jednotlivými případy se pak usilovně snaží odrážet milostné návrhy upírské spolubydlící, uchovat smrtící tajemství před svým parťákem a odolat sexy upírovi, který se o ni uchází. A v neposlední řadě si Rachel taky musí vybrat, na čí stranu se postaví ve válce zuřící v městském podsvětí. Obzvláště když velmi výrazně přispěla k pádu předchozího upírského vládce. Bohužel byla přitom donucena uzavřít dohodu s mocným démonem, která jí může přinést věčnou bolest, utrpení a ponížení. A její temný "pán" si teď přichází pro to, co mu dluží.


>> první díl, druhý díl


Můj názor:
Aby Rachel dostala upířího mistra Piscaryho do vězení, uzavřela dohodu s démonem - stane se jeho důvěrnicí, ale zachová si duši. Už to je naprosto neslýchané a ona zjišťuje, že není vůbec jednoduché se z takové dohody dostat ven s neposkrněnou duší. A démon Al se nenechá podfouknout. Do toho se zaplete do mocenského boje mezi dlaky, Trentem Kalamackem a upíry, a to by nebyla ona, aby od toho dala ruce pryč.
*možné spoilery*
Tak nějak poslední dobou nemam time číst doma, takže tohle je pro mě ideální série - není to nic velkýho, takže v klidu můžu číst na cestách a v práci a mám jistotu, že u toho nebudu kulit oči nebo hlasitě povykovat, když je to moc napínavý.
Rachel jsem si oblíbila a v tomhle dílu je to vůbec poprvý, co jsem si udělala alespoň nějakej vztah k postavám. Autorka se do toho konečně dostala a mám pocit, že jsem jim blíž a že to nejsou jenom panáci bez duše.
Co se děje týče, ustoupila ta klasická pomatenost, kdy se přeskakovalo z jednoho tématu k druhému. Zápletka mě bavila, i když občas byla více než zjevná a připadalo mi to mnohem akčnější než předchozí díly. Líbí se mi vývoj, co se milostných pletek týče, ale docela se obávám, aby se z toho časem nestala další Anita Blake..
Anyway, další díl už čtu, takže to určitě nebylo nijak špatný.4/5

Hodný, zlý a nemrtvý - Kim Harrison

9. ledna 2014 v 13:03 | chuckyna :) |  Bookcase
Hodný, zlý a nemrtvý - Kim Harrison
(The Good, the Bad and the Undead)
Obsah:
Moc práce jí to nedalo a velmi rychle si získala i u nás davy fanoušků. Ono se ani není čemu divit - Rachel je fakt třída. Ovšem tentokrát jde už do tuhého… Čarodějka Rachel Morganová vede těžký život, v nejtemnějších stínech Cincinnati totiž pátrá po zločinných stvůrách noci. Zvládne upíry oděné v kůži a poradí si i se lstivým démonem. Ale sériový vrah, který si za oběti vybírá experty na nejnebezpečnější druh magie, je trochu moc i na ni. Boj s prastarým, nesmiřitelným zlem není žádná dětská hra - a tentokrát bude mít Rachel štěstí, když si zachrání aspoň svoji duši.


>> o prvním díle tady


Můj názor:
Na Rachel už není vypsaná odměna, tak může svobodně podnikat a nemusí se bát, že na ni všude číhají agenti, kteří se jí snaží zabít. Překvapivě si ji najímá FIK, lidská policie, k případu vraždění silových čarodějnic. A tak se zapisuje na hodiny podezřelé učitelky, ale záhy se ukazuje, že stopy vedou někam jinam.. A to přímo k osobě, která jí ze života udělala peklo. Rachel se znovu ocitá na tenkém ledě.
*možné spoilery*
Už u prvního dílu jsem říkala, že je tam něco, co mi nesedí a u dvojky to tak nějak nezmizelo.. Pocit divnoty jsem měla pořád, ale četlo se mi to snáz než předchozí díl, oblíbila jsem si všechny postavy, i Rachel, kterou se autorka sice snaží prezentovat jako lehce potřeštěnou, chaotickoou čarodějku, ale tak nějak mi tak nepřipadá. To je možná ten kámen úrazu - postavám tak nějak něco chybí. I tak je mám ráda a bavilo mě, jakým směrem se kniha ubírala. Trent Kalamack je určitě zajímavej týpek, pro kterýho mam z nějakýho důvodu slabost, takže mě to bavilo dvojnásobně. Některé momenty mě pobavily, zápletka mě bavila, i když místy jsem nad tím musela vrtět hlavou, a samotný závěr byl nejlepší částí knihy, takže to hodnotím spíš kladně. Další díl už mám rozečtený, takže to určitě nebyla taková slabota. Těžko říct, co ještě dodat, rozhodně to ve mně nezanechalo nějaký hlubší dojmy, spíš je to taková oddechovka, kterou čtu v práci mezi reportama, než nějakej strhující a dechberoucí příběh.3/5

Dallas 63 - Stephen King

1. ledna 2014 v 12:17 | chuckyna :) |  Bookcase
Dallas 63 - Stephen King
(11/22/63)
Obsah:
Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stály by ty důsledky za to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století - pryč ze světa i-podů a mobilních telefonů do světa Jamese Deana a obrovských bouráků až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže… Jake Epping je pětatřicetiletý učitel angličtiny na střední škole v Lisbon Falls, stát Maine, který si přivydělává učením v jednom vzdělávacím programu pro dospělé. Netrvá dlouho a Jake dostane od jednoho ze studentů slohovou práci - pochmurný, drásavý příběh vyprávěný v první osobě o jisté noci před padesáti lety, kdy se otec Harryho Dunninga vrátil domů a kladivem zabil jeho matku, sestru a bratra - a přítel Al, který vede místní bistro, Jakeovi prozradí tajemství: jeho skladiště je portálem do roku 1958. Vyšle Jakea na šílenou - a šíleně nemožnou - misi, při které se má pokusit zabránit vraždě Kennedyho. A tak začne Jakeův nový život pod jménem George Amberson v novém světě, kde žije Elvis, JFK, neklidný samotář Lee Harvey Oswald a krásná středoškolská knihovnice Sadie Dunhillová, která se stane láskou Jakeova života - života, který porušuje všechna běžná pravidla času. King svou neobyčejnou sugestivní mocí spřádá reálie a kulturu jiné doby do příběhu, který čtenáře pohltí eskalujícím napětím. Kniha patří k vynikajícím románům typu co kdyby? Kombinuje to nejlepší Kinga: sugestivní napínavé vyprávění a epickou šíři záběru.
(zdroj)


Můj názor:
Jake žije osamocený a celkem obyčejný život, dokud mu jeho kamarád Al neukáže, co se skrývá za dveřmi jeho bistra... Jakmile sejde pár schodů, bistro zmizí a ocitá se v horkém letním dni roku 1958 a ač je to neuvěřitelné, zdá se to jako pravda - pokud se nezbláznil. A pak mu Al řekne jeho plán - chce zabránit smrti J.F. Kennedyho a on sám už to nedokáže. A tak se Jake stává Georgem Ambersonem a vydává se na dlouhou cestu minulostí. Jenže co efekt motýlích křídel? Má vůbec šanci proti tvrdošíjné minulosti?
*možné spoilery*
Tuhle knihu jsem vyhrála v tombole na plese, na který jsem šla s velkým sebezapřením, ale tohle se ukázalo jako šťastná volba. King je naprosto geniální spisovatel, který myslí na všechno. Přeci jen je téma cestování časem dost často využívané, ale on z toho udělal boží zážitek. Všechno je vymyšlené do posledního detailu a baví mě, že minulost se jentak nenechá změnit. George na cestě potkají příšerné okamžiky, radost střídá hrůza, smutek a vztek z toho, co se tam vlastně děje. King píše úžasně napínavě, mrtvici jsem měla skoro padesátkrát.
Hlavní zápletka mě bavila, protože mam lehčí úchylku na období JFK, ale co mě bralo nejvíc - neženeme se jen za jedním cílem, George chce změnit i další věci, kterými se zaobíráme průběžně celou dobu.
Samo sebou jsem se nejvíc těšila na to, jak svět bude vypadat, až se vrátí "králičí norou" zpátky do přítomnosti, a bylo to totálně parádní.
Konec je přesně podle Kingova gusta, trochu mě to nakrklo, ale i tak se mi to líbilo. King je prostě mistr.


5/5