Únor 2014

Bílý kůň - Alex Adams

26. února 2014 v 16:57 | chuckyna :) |  Bookcase
Bílý kůň - Alex Adams
(White Horse)

Obsah:
Někdy považujeme život za nudnou samozřejmost. A jindy nechceme nic než přežít. Třicetiletá Zoe dobrovolně strávila posledních pět let v jakési osobní bublině - po tragické smrti manžela se pohybuje jen mezi svým prázdným bytem a výzkumným ústavem, kde pracuje jako uklízečka. Šeď plynoucích dní ji neubíjí, naopak jí pomáhá nalézt vnitřní klid, aby se mohla rozhodnout, co se svým životem provede dál. A pak se najednou všechno změní. Lidé v jejím okolí začnou umírat na záhadný virus, pojmenovaném Bílý kůň. Smrtící nákaza se lavinovitě šíří po celém světě a během několika měsíců se lidstvo ocitá na pokraji vyhynutí. Přežije jen hrstka imunních jedinců, a někteří z nich jako by pozbyli veškeré lidství. Vypuká válka a apokalypsu dovrší ničivé zvraty počasí. Možná Zoe dříve považovala holý život za jedinou jistotu, kterou ještě má. To už teď ale neplatí. Odkázána pouze sama na sebe putuje postapokalyptickým světem a snaží se přežít. Nebezpečí číhá na každém kroku, neboť z lidské podstaty už zbylo jen velmi málo. Zoe dál míří k jedinému místu, které by jí mohlo poskytnout potřebnou ochranu - nejen kvůli sobě, ale i kvůli tajemství, které nese s sebou…Můj názor:
Zoe, stejně jako všichni ostatní, žila relativně normální život s průměrnou prací, se kterou vyžila, ale věděla, že má navíc. Jenže jak se ukazuje, možná se nikdy nedozví, jestli to je pravda, všechno se totiž mění, když se v jejím bytě z ničeho nic objeví tajemná nádoba. Prakticky odnikud, přes zabezpečení bytu, a tak místo toho, aby zavolala policii, začně navštěvovat psychologa, kterému tvrdí, že se jí o nádobě zdá. Lidé najednou začínají být nemocní a než se naděje, začnou masivně umírat a ona s pár dalšími jsou imunní. Jenže kdo teď zjistí proč, když jsou všichni pryč?
*možné spoilery*
Kniha mě zaujala už strašně dávno, ale dostala jsem se k ní až teď.. Navíc je to už docela dlouho, co jsem to dočetla, takže opadlo to největší nadšení - i tak ale musím říct, že jsem si to fakt užila. Celá kniha se nese ve zvláštní atmosféře a máme tu rozdělení na Předtím a Potom, mezi kterými přeskakujeme s každou další kapitolou. Líbí se mi, že začínáme už v běhu událostí, kdy je Zoe na cestě a polovina populace pomřela, a zároveň skáčeme na úplný začátek všeho. Zoeino putování Evropou je naprosto neuvěřitelné a myslím, že kdybych nezahodila veškerou svojí skepsi, možná by mi to dost vadilo. Flashbacky mě bavily o něco víc, i když některé situace pro mě taky byly dost zvláštní. Rozhodně musím říct, že tu dochází k dost zvláštním událostem - v některých situacích bych čekala, že tomu autorka dá mnohem větší důraz a proběhly naprosto nečekaně a jako by nic. Další zase proběhly tak akčně, že bych si vyškubala vlasy.
Hlavní zápletka mě ale bavila, fascinoval mě postapokalyptický svět v tomhle podání a jako plus bych zmínila, že za všechno nemohla jen nemoc - proběhla válka a byli jsme svědky situace, kdy ženy čekaly na jakoukoliv zprávu o svých mužích. Každodenní život jde dál, i když lidi postupně mizí a nikdo to nedokáže zastavit. Nechyběly tu ani nájezdy na obchody pro zásoby a další typicky lidský panický reakce. Celkově to hodnotím hodně kladně, protože když mě kniha takhle baví, určitě to něco znamená.5/5

Hledání Aljašky - John Green

24. února 2014 v 12:38 | chuckyna :) |  Bookcase
Hledání Aljašky - John Green
(Looking for Alaska)


Obsah:
Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat "velké Možná", je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.


Můj názor:
Miles, který se rozhodl, že přišel čas, aby vyletěl z hnízda a hlavně taky ze střední školy v jejich městě, otcovy historky o porušování pravidlech a večírcích, které tam zažil, přijímá se skepsí. Jede hledat velké Možná a je přesvědčený, že ho také najde. Místo toho ho ale čeká svérázný spolubydlící a impulzivní Aljaška, se kterou se nedá nepřátelit. Možná, že nakonec nemusí hledat velké Možná...
*možné spoilery*
Hvězdy nám nepřály, které taky napsal Green, mě přesvědčily o tom, že autor je Spisovatel s velkým "S". Ale když jsem si domů odnášela Hledání Aljašky, určitě jsem nečekala, že by to tomu mohlo sahat alespoň po kotníky - ach, mé hloupé, naivní já. A fakt - nesahá to tomu ani po kotníky, protože tyhle dvě knihy se nedají srovnávat. Jen málokdy se vidí, že by někdo dokázal psát o tolika různých věcech a znít přitom věrohodně.
Miles se vydává na internátní školu, aby unikl od svých spolužáků, svého života outsidera - i když tak nějak očekává, že ho čeká život plný studia o samotě. Ale to se nestane - hned, jak potká svého spolubydlu, život se mu obrátí vzhůru nohama, protože ho seznámí s Aljaškou - impulzivní, náladovou, plnou tajemství..
Kniha je rozdělená na dvě části - Předtím a Potom, a už jenom to mě hnalo dál neskutečnou rychlostí, protože mě moje vlastní zvědavost požírala zaživa. Neskutečně se mi líbí, jak Green pracuje s postavami a jak dokáže, aby byly naprosto reálné. Nechybí tu ani jeho smysl pro humor - u jedné scény jsem seděla na záchodě a smála se tak hlasitě, že jsem zburcovala celej byt, a to se mi tak často nestává.. teda aspoň na záchodě ne. A rozhodně ne ve chvíli, kde za stěnou sedí dva lidi ve vaně a myslí si, že se směju jim. Ale tohle vyprávění ponechám na jindy..
Autor vás dokáže v jednu chvíli neskutečně rozesmát, v tu další už se válíte v slzách na polštáři a nechápete, co se to vlastně stalo, a to považuju za velký umění.
Musím se přiznat, že když jsem došla k "Potom" byla jsem lehce v šoku, trochu naštvaná a rozhodně jsem to neviděla přicházet - teda ne do rozhodujícího okamžiku a pak jsem doufala, že to tak neni. Každopádně mě to překvapilo a i když jsem si nedokázala představit, jak to bude "Potom" vypadat, dopadlo to nad moje očekávání.
Jsem z toho dokonce tak unešená, že nevidím snad jediný zápor - v tomhle žánru se snad ani nedá najít, takže tak.
Rozhodně plánuju přečíst všechny jeho knihy.


5/5

Focení - Litoměřice

18. února 2014 v 13:55 | chuckyna :)
Aloha!

Asi před tisíci lety jsem vám slíbila, že postnu ještě další vyvolaný fotky, takže protože se nemůžu dokopat k jakýmukoliv dalšímu článku, tady to je :D
Focenou Mínou :)

Enderova hra - Orson Scott Card

14. února 2014 v 13:32 | chuckyna :) |  Bookcase
Enderova hra - Orson Scott Card
(Ender's Game)
Obsah:
První kniha Enderovské série. Vědeckofantastický román, který můžeme doporučit všem milovníkům dobré literatury. Román nejen o zápasu pozemské civilizace se smrtelným nebezpečím z kosmu, ale také o přátelství, bratrské lásce a nenávisti. Kniha je napsána strhujícím způsobem a patří k tomu nejlepšímu, co současná americká sci-fi produkce nabízí. Kniha oceněna cenou Nebula 1985 a Hugo 1986.Můj názor:
Ender rozhodně nemůže tvrdit, že by měl jednoduchý život. Je Třetím dítětem svých rodičů, což je již spoustu let zakázané bez souhlasu vlády. A je naživu jen proto, aby se mohl angažovat ve vojenském výcviku, aby pomohl lidstvu odvrátit další útoky na Zemi od mimozemské rasy, kterou začali nazývat Termiťané. A ačkoliv se zdá, že je naprosto podprůměrný a nemá šanci uspět, opak je pravdou. Je vybrán, aby odcestoval do Výcvikové školy a to je teprve začátek jeho cesty.
*možné spoilery*
Musím se přiznat, že jsem jako první viděla film, i když to většinou nedělám. Jakmile jsem dokoukala, okamžitě jsem otevírala knihu a začetla se do toho.
Ender byl pro mě rozhodně milým překvapením, i když je to psáno poměrně zvláštním způsobem, ač nedokážu říct proč. Každopádně - co se děje týče, nemam absolutně co vytknout. Hlavní postavou je Ender a je tak odtržen od svých vrstevníků, že se nám málokdy dostane i dalších postav. Kupodivu mě to nikdy neomrzelo a musím říct, že mě to neskutečně bavilo číst. Card nepřichystal Enderovi snadné časy a občas je až zarážející, kolik toho na něj naložil. Líbí se mi prostředí, ve kterém se děj odehrává, na zpestření máme u každé kapitoly takový malý náhled k veliteli výcvikové školy - o čemž jsem přesvědčená, že to naprosto změnilo charakter knihy. Bez těchto úryvků a náhledů by celá kniha vyzněla úplně jinak.
Celá zápletka je vlastně o výcviku a o tom, jak s Enderem zametají, říkají mu polopravdy a zařizují, aby ho všichni ostatní nenáviděli - takhle to zní jako fakt otravná kniha, ale opak je pravdou. Celé vyvrcholení děje je parádní, i když jsem díky filmu věděla, co mě čeká. Četbu jsem si maximálně užila a další díl už mám připravený k přečtení.
Teď se ještě krátce zmíním o adaptaci - na Endera jsem se dost těšila a zkoukla to minulej tejden - je to naprosto špičkovej film - jak díky hereckým výkonům, tak i efektama. Tvůrci si s tím vyhráli, dali do toho parádní hudbu - Jablonsky tady fakt zaválel - a drželi se knižní předlohy - až na pár maličkostí, které já považuju za naprosto bezpředmětné. Doporučuju :)5/5

Pátá vlna - Rick Yancey

9. února 2014 v 16:36 | chuckyna :) |  Bookcase
Páta vlna - Rick Yancey
(The 5th Wave)
Obsah:
Po první vlně zůstala pouze tma. Druhé vlně unikli jen ti šťastnější. A třetí vlnu přežili ti, kterým štěstí uniklo. Po čtvrté vlně platí jediné pravidlo: nevěř nikomu.
Teď se blíží vlna pátá a po opuštěné dálnici prchá Cassie před Jinými, bytostmi, které jako lidé pouze vypadají. Jiní se potulují krajinou a zabíjejí na potkání; rozprášili poslední přeživší pozemšťany. Cassie věří tomu, že kdo zůstane sám, ten přežije. Pak se však setká s okouzlujícím a tajemným Evanem Walkerem, jenž je možná jedinou Cassiinou nadějí na záchranu jejího bratra - nebo dokonce jí samotné. Cassie si musí vybrat: mezi důvěrou a beznadějí, mezi vzdorem a kapitulací, mezi životem a smrtí. Vzdát se, nebo se sebrat a jít dál.


Můj názor:
Obvyklý život obyvatelstva je přerušen, když se na obloze objeví vesmírná loď. Jenže se absolutně nic neděje, a tak žijí své životy dál, jako by se nic nedělo.. Do doby, než přijde první vlna. Nepřátelé zdecimují obyvatelstvo pár chytrými tahy a najednou se Cassie ocitá namíle daleko od svého života. Už není stejnou osobou, kterou bývala, bojuje o přežití každý den, smířená s tím, že nesmí nikomu věřit. Pátá vlna přichází.
*možné spoilery*
Na Pátou vlnu jsem se neuvěřitelně těšila a musím říct, že mě určitě ani trochu nezklamala. Kniha je psána ze tří pohledů, což může bejt celkem zneklidňující, protože pohledy se střídají v těch nejnapínavějších chvílích. Cassie se snaží najít svého bratra a už tuší něco, co pro Bena bude novinkou. Jiní totiž vypadají stejně jako lidé, i když zatím netuší, jak je to možné. Ví, že nesmí věřit živé duši, jenže když ji zachrání Evan, přestává být ostražitá. Ben mezitím podstupuje vojenský výcvik, což určitě neni procházka růžovym sadem, dávají jim pěkně zabrat a učí je poznávat Jiné. Evan svádí vnitřní boj - měl by Cassie zabít a dál pokračovat ve své práci, ale nedokáže to.
Celá kniha má úžasnou myšlenku a troufám si říct, že autor využil potenciál pekelně dobře. Nikdy jsem nevěděla, na čem jsem a komu věřit. Hlavní zápletka mě bavila a přeskakování mezi pohledy udržovalo napětí na téměř nesnesitelné míře. Musím se přiznat, že mě to sem tam i trochu šokovalo a když vezmu v potaz, s čím se v knize setkávaly děti, je to fakt kruťárna.
Nejvíc se mi líbila část, kde se Ben dovídá, co je vlastně Pátou vlnou a že už dávno přišla. Kniha má skvělou dynamiku, ani vteřinu jsem se nenudila a autor si s postavami úžasně vyhrál, včetně všech možných intrik. Zjištění Esa, že si s nimi jenom zahrávají, bylo prostě dokonalý. Postavy jsem si oblíbila naprosto všechny, záporáky jsem patřičně nenáviděla a určitě se ke knize ještě vrátím.5/5