Květen 2014

Ella a Michael navždy - Jessica Sorensen

28. května 2014 v 11:48 | chuckyna :) |  Bookcase
Ella a Michael navždy - Jessica Sorensen
(The Forever of Ella and Micha)
Obsah:
Může láska přetrvat navěky?
Ella a Michael se dokázali poprat s životní tragédií i se zlomeným srdcem. Teď je ale dělí tisíce kilometrů a vztah na dálku vystavuje jejich lásku těžké zkoušce.
Ella se vrátila do školy a snaží se moc nemyslet na budoucnost - kvůli komplikovaným rodinným vztahům je pro ni dost těžké přežít každý další den. Tolik by si přála být po boku Michaela, ale na druhou stranu nechce být překážkou na cestě ke splnění jeho životního snu.
Michael je na turné se svou kapelou a podle všeho by měl být šťastný. On však v hloubi duše ví, že k úplnému štěstí mu něco chybí: Ella. Její nepřítomnost je pro něj mnohem těžší, než by čekal. Stýská se mu, touží po ní... Nemůže ale přece dopustit, aby kvůli němu odešla ze školy!
Když byli spolu, nic nebylo nemožné. Ale teď je všechno jinak. A když jejich už tak dost křehký svět zasáhne další tragédie, bude muset jeden z nich udělat rozhodnutí, které by je mohlo odloučit navěky..


>> první díl


Můj názor:
Sotva se dali dohromady, museli se zase rozdělit. Ella pokračuje ve studiu, Michael se vydal na turné. Zpočátku oba věří, že všechno bude v pořádku, ale vzdálenost, která je dělí, mezi ně vnese pochyby. Ella se snaží dát dohromady, ale je jí čím dál víc jasné, že Michaela jednou stáhne ke dnu, a to nehodlá dopustit..
*možné spoilery*
Čtení je to fajnový, to uznávám, ale jak už jsem zmiňovala v předchozím díle - nesmíte si klást otázky, co se týkají zápletky - například: kde berou peníze, když jsou z tak hrozný části města? apod..
Ellu i Michaela jsem si celkem oblíbila, spolu s jejich přáteli, kteří tu fungují spíš jako taková kulisa a tak nějak jsme se jim nedostali na kobylku. Ella se v tomhle díle snaží dát dokupy a srovnat si všechno v hlavě, ačkoliv se jí to zrovna moc nedaří. Většinou se tu tedy zabýváte tím, jak se hroutí a potom zase uklidňuje, Michael se to všechno snaží ustát a utvrdit Ellu v tom, že ji miluje.
Co se děje týče, četlo se to samo, i když to samo sebou není nijak akční. Je to taková oddechovka, možná se k tomu vrátím, až budu potřebovat vypnout mozek.3/5

Aliance - Veronica Roth

14. května 2014 v 8:48 | chuckyna :) |  Bookcase
Aliance - Veronica Roth
(Allegiant)

Obsah:
Na frakcích založená společnost, v níž Tris Prior kdysi věřila, je v troskách - zničená násilím a mocenskými boji, zjizvená ztrátou a zradou. Když tedy dostane možnost prozkoumat venkovní svět, neváhá, je připravená. Třeba právě za plotem ona i Tobias naleznou společný lehčí život, svobodný od zbytečně komplikovaných lží, zamotaných vztahů a bolestných vzpomínek.
Ale Trisina nová realita je mnohem alarmující než ta, co nechala za sebou. Staré objevy jsou rychle zbaveny své důležitosti. Výbušné nové pravdy mění srdce těch, které miluje. A Tris tak znovu musí bojovat, aby dokázala pochopit složitost lidské povahy - i své vlastní - zatímco čelí rozhodování o odvaze, oddanosti, obětavosti a lásce.
Vyprávění ze dvou pohledů přivede sérii k silnému závěru a odhalí tajemství dystopického světa, jenž uchvátil miliony čtenářů.


>> předchozí díly tady a tadyMůj názor:
Po tom, co se vlády ujali Odpadlíci a Tris odhalila video se zprávou o důležitosti Divergentních osob, je pevně rozhodnutá vydat se hledat nový život za hranice města. Doufá v nový začátek a svobodu, záhy ale zjišťuje, že pravda je jinde a není vůbec růžová.
*možné spoilery*
Na téhle sérii zbožňuju to, že se neustále něco děje. Člověk by řekl, že po svržení Jeanine bude chvíli klid, ale Odpadlíci, kteří se vlády ujali, jsou prakticky stejní - zatímco Sečtělost prosazovala Frakce nad krev, oni se snaží svrhnout frakce jednou pro vždy a ne všem se tohle líbí. A tak vzniká Aliance, která se chce na pokyny zveřejněného videa vydat za hranice a udržet systém stůj co stůj. Tris tu zjišťuje, že se strhuje další mocenský boj a spolu s Tobiasem a přáteli utíkají ze Chicaga, aby zjistili, co tam vlastně je. A nezjistí nic pěkného.
Autorka přímo neskutečně zachází s postavami a nejen těmi hlavními. Myslím, že Veronica Roth je jedná z nejnadanějších spisovatelek v tomhle žánru, protože vyskládala celý děj jenom na silných postavách a věnovala se všem. Dokáže pracovat i s vedlejšími charaktery, které alespoň pro mě vyzněly skutečně.
Taky se mi líbí, že za hranicí města nenašli ráj. V prvním dílu jsme se dostali na kobylku Neohroženým a zjistili, že to neni zrovna růžový. Ve dvojce se ukázalo, že prohnilá je každá frakce a že nikdo není schopný se jejich ideologie držet stoprocentně. V díle třetím vyjde najevo pravda. Pro mě to tedy nebyl žádnej šok, ale v průběhu čtení mi to hlodalo v mysli, až jsem došla k názoru, že je to vlastně naprosto strašný. Bavilo mě, že kniha je psaná ze dvou pohledů, tudíž jsem mohla vidět dopad informací na všechny zúčastněné.
Takže co od Aliance očekávat - další mocenské hry, infarktové okamžiky a skvělou práci s postavami.
Co se závěru týče, naprosto mě to rozhodilo, absolutně jsem to neviděla přicházet a doteď nad tim přemejšlim a nevěřim. Závěr trilogie byl naprosto perfektní, autorka nám postupně rozkrývala události a trošku mě zamrzelo, že se to zase celé odehrává v USA a o ostatních zemích ani ťuk. Haló, Evropa neni zas takovej mrňous!
5/5
BTW: Rozhodně zkoukněte Divergenci, adaptace je vážně úžasná.

Tajemství Elly a Michaela - Jessica Sorensen

14. května 2014 v 8:20 | chuckyna :) |  Bookcase
Tajemství Elly a Micha - Jessica Sorensen
(The Secret of Ella and Michael)

Obsah:
Chtěla se stát někým jiným. A on chtěl, aby zůstala stejná jako dřív…
Ella dříve nosila srdce na dlani, bylo jí všude plno a zvysoka kašlala na všechna pravidla. Pak ale nastoupila na vysokou a udělala za dřívějším životem tlustou čáru. Stala se z ní nová Ella, která dělá, co se od ní čeká, je smířlivá a pečlivě skrývá všechny své problémy. Jenomže se blíží prázdniny a Ella nemá kam jet. Leda domů. A tam hrozí, že všechno, co v sobě tak pečlivě pohřbila, znovu vyplave na povrch. Zvláště když vedle bydlí Michael.
Je chytrý, sexy a sebevědomý. Dokáže se Elle dostat pod kůži jako nikdo jiný. Ví o ní všechno, zná její nejtemnější tajemství. Odjakživa ji miloval a teď je odhodlaný probudit v ní znovu takovou Ellu, jaká byla dřív. A je ochoten pro to udělat cokoli...


Můj názor:
Ella udělala za životem tlustou čáru a stala se z ní holka, kterou všichni čekají - slušná, mírná, tichá. Nikdo vlastně neví, kým byla a co se jí stalo, a tak je to dobře. Jenže teď ji čeká celé léto v rodném městě, a co hůř - s Michaelem za plotem..
*možné spoilery*
Tak tohle téma už je taková klasika. Nechápu, proč je teď takovej hit udělat z hlavní hrdinky citově rozbitou osobu, ale budiž. Ze začátku jsem k tomu přistupovala negativně, protože se mi to celý nezdálo. Ale když jsem hodila za hlavu jakýkoliv vazby na realitu, tak mě to chytlo. A ano, z části za to může pokérovanej kořen s piercingem, co zpívá v kapele a je tak sladce drsnej. Postavy jsou takové klišé, včetně Elliny spolubydlící Lily, ta je naprosto tuctová. Co se týče prostředí, ve kterém se děj odehrává, nejsem si jistá, jestli autorka moc nekoukala na Rychle a zběsile a takový ty gansta' nigga' klipy, ale budiž. Hodně mi to připomínalo Krásnou Katastrofu - jak zázemím hlavní hrdinky, tak pokérovanym krasavcem a celou zápletkou, akorát s menší dávkou humoru.
Každopádně - děj je jednoduchý a když nebudete stát nohama pevně na zemi a nebudete si pokládat otázky typu - jak je jenom možný, že se ze dne na den rozhodla odjet na školu a přijali ji, sehnala bydlení a peníze? apod., tak je to fajn.3/5

Poslední dopis od tvé lásky - Jojo Moyes

6. května 2014 v 12:06 | chuckyna :) |  Bookcase
Poslední dopis od tvé lásky - Jojo Moyes
(The Last Letter From Your Lover)
Obsah:
Novinářka Elllie při pátrání v archivu narazí na půlstoletí starý dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby opustila manžela. Elllie příběh, skrývající se za dopisem, okamžitě zaujme - i ona sama má poměr se ženatým mužem.
Rok 1960. Jennifer Stirlingová leží v nemocnici po vážné autonehodě a na nic si nepamatuje - na manžela, na své kamarády, ani na to, jaká byla ona sama. Když se však vrátí z nemocnice domů a najde tajný dopis, pomalu se začíná rozpomínat na milence, kvůli kterému byla kdysi ochotná riskovat úplně všechno.


Můj názor:
Ellie už je unavená z toho, jak se na ni dívají její přátelé, jak luští každou smsku, kterou jí poslal její ženatý milenec, jako puberťačka, dokonce i z toho, jak jí to teď v práci moc nejde. Když v archivu narazí na starý milostný dopis, rozhodne se zjistit víc. Možná láska ještě nevymřela..
*možné spoilery*
Tak tohle je hodně mimo od toho, co obvykle čtu a ani nevím, co mě donutilo tu knihu koupit. Ale nebyla to chyba.
Ze začátku jsem se trošku bála toho, že to bude stejný jako Dear John, nebo jak se to jmenovalo, ale vlastně to s tím nemá nic moc společného.
Příběh se odehrává hned v několika časových liniích - v přítomnosti, kde Ellie pátrá po tom, kdo ten dopis napsal a sama řeší milostné potíže. I když by to nikdy nepřiznala, přála by si, aby její milenec opustil svojí ženu a byl s ní. Když to tak vezmu, Ellie je docela pipka, ale časem se její charakter vyvíjí a nakonec se přeci jen přibližuje knižním hrdinkám, které mě berou.
Pak tu máme rok 1960 z pohledu Anthonyho z doby, kdy poznal okouzlující Jennifer a jejího manžela. Co se Anthonyho týče, je to opravdu zvláštní postava, ale v dobrém slova smyslu. Líbí se mi, že autorka dala postavám duši. A Anthony rozhodně není žádný svatoušek.
A pak tu je rok 1960, ale až po nehodě, kterou Jennifer prodělala. Ztratila při ní paměť a i když se pomalu zotavuje, ví, že její život se neubírá tím směrem, jakým má. I když je tady postav hned několik, podle mě je tu nejhlavnější právě Jennifer a taky mi nejvíc přirostla k srdci. Je to nejvíc propracovaná postava a taky nejzajímavější. Ve spoustě věcí s ní nesouhlasím, ale i tak.
Co se děje týče, je to neskutečná romanťárna, ale asi jsem to potřebovala. Bavilo mě to a líbí se mi, že každá kapitola začíná úryvkem dopisu, které autorka posbírala všude možně. Děj se točí kolem vzahu Tonyho a Jenny, kterým prostě není přáno být spolu, několikrát jsem knihu naštvaně zahazovala, ale s koncem jsem spokojená a určitě se k tomu ještě vrátím.5/5

Hrej hráčem - Emma Hart

2. května 2014 v 9:51 | chuckyna :) |  Bookcase
Hrej hráčem - Emma Hart
(The Love Game)
Obsah:
Jaký je plán hry? Maddie v tom má jasno: Arogantní a egoistický playboy Braden z kalifornské univerzity představuje pro ni vše, co se jí na klucích hnusí. Připomíná jí totiž jejího bratra, který dokáže myslet jen na sebe a ničí životy všem v okolí. Maddie spolu s kamarádkami vymyslí plán, jak tomu namachrovanému Bradenovi za všechna příkoří udělit lekci. Hlavní aktérkou plánu je právě Maddie, která do měsíce Bradena svede, omotá si ho kolem prstu a pak ho surově odkopne.
Operace Hrej hráčem může začít.
Žádná ze zasvěcených holek ovšem nemá zdání, že podobný plán má i Braden se svými přáteli. A jakou hru hraje on? Plán je přimět tu paličatou a nedostupnou "královnu univerzity", aby se do něj zamilovala, svést ji, a pak ji srazit na kolena.
Ani jeden z obou aktérů netuší, že život může změnit pravidla hry… Možná oba zjistí, že nejde člověka soudit podle prvního dojmu…Můj názor:
Maddie přímo nesnáší kluky jako je Braden - namyšlené hezounky, které dostanou každou, kterou chtějí, a pak ji odkopnou. A tak, když ji kamarádky vyhecují, aby ho sbalila, nechala ho, aby se do ní zamiloval a pak odkopla, souhlasí. Netuší, že Braden se taky upsal k podobné sázce - dostane Maddie do postele a nechá ji, aby se do něj zamilovala, potom ji nechá v slzách stát za sebou. Jak to všechno asi dopadne?
*možné spoilery*
Absolutně nechápu, co mě přimělo si tuhle knihu koupit. Ne, ne, ne a ne.
Naprosto typická zápletka z desítky filmů a knížek - sázka s kámošema o to, že někoho sbalim a necham ho, náhodou na obou stranách a pak zjištění, že to nebude tak lehké. Absolutně nedotknutelná holka, která je vlastně uvnitř úplně rozbitá a křehká jako porcelánová panenka, probouzí v děvkaři ochranné pocity. Bože.
Trošku mě udivuje, že to vůbec nechali vyjít. Jasně, vychází spousta podobných knih, ale tohle je naprosto totožné s tím, co už jsem nejmíň třikrát viděla ve filmu.
Okay.
Maddie je krásná holka, která si nikoho moc nepouští k tělu. Braden je totální kořen, který jen tak pluje s proudem a v posteli se mu střídají holky jako na běžícím páse. Ale jakmile se začnou poznávat,zjišťují, že ani jeden z nich není takový, jaký se zdá.
/ach jo./
Co se děje týče, je naprosto předvídatelný a nemá v sobě žádný originální prvek. Ani jeden. Nějak jsem nepostřehla humor. Možná už se ze mě stává totální sucháč, ale přísahám, že jsem se u té knížky ani nepousmála. Kdybych to měla srovnávat s takovou Krásnou katastrofou, která se mi fakt hodně líbila, je tohle Totální katastrofa. Nevím, co k tomu víc dodat, protože fakt nerada něco takhle kritizuju.
Možná, že jsem byla v nějakym vegetativním stavu, nebo už jsem to chtěla mít za sebou, při dočítání asi posledních pěti stránek mě to docela chytlo, takže jsem se nakonec rozhodla pro tři tlapky z milosti.


3/5

Partials - Dan Wells

2. května 2014 v 9:33 | chuckyna :) |  Bookcase
Partials - Dan Wells


Obsah:
Píše sa rok 2076. Kira Walkerová, šestnásťročná začínajúca lekárka, žije v krajine rozdelenej občianskou vojnou, medzi ľuďmi zúfalo bojujúcimi o prežitie. Na ich záchranu však treba aj niečo viac než len liek proti smrtiacemu vírusu RM, ktorý vykynožil takmer celé ľudstvo. Nestačí už ani mier s potomkami, geneticky zostrojenými bytosťami, ktoré vírus vypustili. Ak sa ľudia chcú zachrániť, musia sa pozrieť na seba, na svoj svet, na všetky chyby, ktorých sa dopustili, a nájsť niečo, čo naozaj stojí za záchranu - vidieť v konci nový začiatok.Můj názor:
Kira Walkerová začala pracovat v nemocnici z jediného důvodu - chce najít lék na virus RM, který způsobil, že všechny děti umírají hned po narození. Populace se výrazně ztenčuje a vláda neustále snižuje porodní věk. Nyní je hranice na osmnácti letech, ale blíží se další snížení z naprostého zoufalství. Zatímco každá žena neustále rodí další umírající děti, Kira se snaží přijít na to, jak virus vyléčit a je ochotná zajít jakkoliv daleko. Tak daleko, jako ještě nikdo, a to co zjistí, se jí nemusí líbit.
*možné spoilery*
Hned, jak jsem si přečetla anotaci, jsem knihu okamžitě začala shánět. V Česku snad ani nevyšla, takže jsem se do knihy pustila v originále a bylo to vážně luxusní. Samotné téma se mi líbí a autor skvěle využil jeho potenciál.
Kiře je teprve šestnáct, ale ví, že dojde k dalšímu snížení věkové hranice a ona bude muset začít rodit děti jako na běžícím páse. Taky ví to, že tímhle nic nevyřeší. Partials - nebo potomkové, jak je nazvali slovenští překladatelé, což mi moc nevyhovjue - lidstvu pomohjli vyhrát válku. Jenže potom se geneticky upravení lidé nedokázali smířit s tím, že už jsou zbytečný a vzbouřili se. Vypustili virus RM, který pozabíjel většinu populace, přežili jen ti, co byli imunní. Jenže imunita se nevztahuje na jejich děti, takže brzy hrozí vyhynutí.
Kira je přesvědčená o tom, že právě Partials mají lék na virus a když nedostane povolení jednoho z nich zajmout, sebere se s partou přátel a vydají se za hranice města na vlastní pěst. A tak přivádějí Samma, geneticky upraveného vojáka do středu svého města, aby zjistili, co se skrývá v jejich imunitě. A na povrch začínají vyplouvat věci, které se vláda snaží udržet v tajnosti.
Takové téma mě prostě vždycky zaujme. Pochybná historka, které obyvatelé slepě věří, vláda, která tají všechno možné.. Líbí se mi, že i ve městě jsou tací, kteří s vládou nesouhlasí, probíhají útoky a nepokoje jsou čím dál horší. Kira mě jako hlavní postava baví, protože se odmítá smířit s tím, co jí tvrdí.
Co se týče Partials, čekala jsem, že budou jiní, než je prezentovali, ale autor nezklamal a neudělal z nich totální dobráky s nejlepšími úmysly.
V průběhu knihy se dozvíme spoustu věcí, ale většinou jsme dostali jen další hádanky, což zaručuje, že další díl stopro číst budu. Některá odhalení mě naprosto šokovala, protože jsem je vůbec neviděla přicházet.
Co se děje týče, autor nás udržuje napjaté a vztek na prolhanou vládu mě udržoval bdělou celou dobu, co jsem četla, takže mě to bavilo. Postavy se tu vyvíjejí spolu s dějem a všechno se neotočí jen kolem Kiry, což je fajn.


4/5