Srpen 2014

Věk X: Šachovnice bohů - Richelle Mead

31. srpna 2014 v 17:20 | chuckyna :) |  Bookcase
Věk X: Šachovnice bohů - Richelle Mead
(The Gameboard of Gods)
Obsah:
Když vyženeme bohy z našeho světa, jednou se stejně vrátí. A pomsta bude krutá.
V blíže neurčené budoucnosti se vinou náboženských extrémistů svět dostal nebezpečně blízko k samotné hranici zkázy. Následný vývoj událostí připravil velkou chvíli pro Justina Marche, detektiva se specializací na náboženské skupiny, který byl ovšem po zásadním profesním selhání poslán do exilu. Sám je překvapen, že dostává druhou šanci, a v doprovodu Mae Koskinenové se vrací do Republiky spojené severní Ameriky, aby tam splnil nejvýznamnější misi svého života.
Mae byla vychována jako příslušnice aristokratické kasty, ovšem nyní je členkou nejelitnější a nejděsivější jednotky v armádě. Vyniká nejen uměle vylepšenými schopnostmi a reflexy, ale také mrazivě dokonalou krásou, což je paralyzující kombinace - zejména pro samotného Justina.
Společně jsou nasazeni k případu série rituálních vražd a oba si brzy uvědomí, že je pátrání vystavilo strašlivému nebezpečí. Jak totiž jejich vyšetřování pokračuje, shlukují se kolem nich neznámí nepřátelé. Justinovi a Mae se brzy potvrdí neblahé tušení, že kdesi v neznámu se chystají k úderu tajemné mocné síly: vyčkávají na svou šanci zmocnit se vlády nad světem. A pokud se jim to podaří, lidé se stanou pouhými figurkami na šachovnici samozvaných bohů.


Můj názor:
Mae se na pohřbu svého přítele dostane do rvačky, za kterou musí být potrestána, a tak ji posílají do exilu se vzkazem pro doktora Marche. I když je naštvaná, že musí vykonávat takhle podřadné práce, přeci jenom z toho vyvázla dobře. Jenže netuší, že se namočila do mnohem větších problémů. Justin March se totiž smí vrátit do RUNA, ale ona se stává jeho ochrankou při vyšetřování případu. Ukazuje se, že Justin není obyčejný detektiv a jejich případ rozhodně nebude procházka růžovým sadem.
*možné spoilery*
Knihu jsem četla už před dvěma měsíci, a tak nějak jsem se pořád nedokopala k tomu, abych o ní napsala. Richelle Mead je skvělá autorka a všechny její knihy z vampýrského světa, jsou díl od dílu lepší. Skvěle pracuje s humorem a hlavně i postavami a dějem, takže je každá její kniha luxusním zážitkem. V Šachovnici bohů máme celkem slušný rozjezd, který vás navnadí, ale zároveň je dost tajemný, aby vás to nutilo číst dál. Každopádně tu je pár věcí, které mi přišly až moc podobné Pokrevním poutům. Celkově mi jde o vztah mezi Mae a Justinem, který bych přirovnala k Sydney a Adrianovi. Zakázaná, ba téměř nevhodná "láska"? Taky jsem si všimla, že autorka má hodně ráda indigovou barvu, ale to není žádný zápor, jen poznatek.
Co se děje týče, bavilo mě to, a to hodně. Celé prostředí mi sedlo, stejně jako to, jak se děj postupně rozuzloval. Postavy se tu vyvíjejí skvěle, i když někdy je to o nervy, a napětí by se dalo krájet. Co mi tu trochu chybí, je humor. Sem tam nějaká kvalitní hláška by tu byla, ale rozhodně jsem se u toho nepopadala za břicho. Přitom by to nebylo zrovna na škodu.
Zatím si nejsem jistá, co si o tom myslím, protože mě to pořád nutí přirovnávat k předchozím autorčiným dílům, což je právě ta potíž s nadměrným očekáváním u tak skvělých autoru. Takže uvidím, co se vyklube z dalších dílů. Kadopádně to stálo za přečtení.


4/5

Počátek - Jessica Khoury

31. srpna 2014 v 17:05 | chuckyna :) |  Bookcase
Počátek - Jessica Khoury
(The Origin)Obsah:
Pia vždy znala svůj osud. Měla počít novou rasu, linii nástupců, kteří porazí smrt. Za tímto účelem se zrodila, byla geneticky upravená k nesmrtelnosti a vychovávaná týmem vědců v tajné skrýši v Amazonském deštném pralese. Nyní ji vědci začínají podrobovat testům, jejichž výsledkem má být dokončení celého nebezpečného projektu.
Co si Pia pamatuje, vždy nejvíc toužila naplnit jejich očekávání. Ale v noci o svých sedmnáctých narozeninách nachází díru ve zdánlivě neproniknutelném plotě, který uzavírá její sterilní domov. Poprvé v životě volná v džungli potkává Eia, chlapce z nedaleké vesnice. Nedokáže odolat a pokračuje v útěcích, aby ho mohla vídat. Zamilují se do sebe a kousek po kousku začínají poznávat pravdu o Piině původu - pravdu se smrtícími následky, která navždy změní jejich životy.


Můj názor:
Pia je první svého druhu - první nesmrtelná, schovaná před zraky lidí v džungli. Připravuje se na to, že povede výzkum a vytvoří další, jako je ona. Jednoho dne budou kráčet po světě, až lidé budou připraveni na pravou nesmrtelnost. Ale je všechno tak, jak jí tvrdí? Co musí obětovat, aby mohla pokračovat ve výzkumu?
*možné spoilery*
Je pravda, že jsem se na tuhle knihu těšila a tak nějak jsem o ní moc nic nevěděla. Řekla bych, že Počátek je určený hlavně pro mladší jedince a vsadila bych všechny svoje foťáky, že kdybych byla tak o pět let mladší, určitě by mě to bavilo víc.
Co se týče děje, je to taková klasika - drž hubu a krok a buď poslušná. Nakonec sedmnáctiletá holka poruší pravidla a přestane jí bavit bejt pořád zavřená za plotem. Kniha je jedno velký klišé, takže bych s četbou začínala jedině tehdy, když nebudete mít žádná očekávání. Postavy jsou lehce stereotypní a naprosto předvídatelné, a to včetně kmene, žijícího v pralese.
Námět se mi ale líbí a mám takový dojem, že z toho má být série, takže budu doufat, že další díl už bude o něco lepší.


3/5

Kostičas - Samantha Shannon

15. srpna 2014 v 12:08 | chuckyna :) |  Bookcase
Kostičas - Samantha Shannon
(The Bone Season)
Obsah:
Příběh začíná v roce 2059. Devatenác­tiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási "spojka" či "posel" - je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy potkala…


Můj názor:
Paige patří mezi dost rozšířenou, ale hlavně pronásledovanou, skupinu jasnovidců, a nezbývá jí tedy nic jiného, než pracovat pro londýnský syndikát. Je vlastně celkem spokojená - není zrovna malá ryba a podsvětí jí poskytuje ochranu. Jenže ani to nezabrání tomu, aby byla po potyčce v metru dopadena a převezena. Čekala, že se objeví v nejhorším vězení nové doby - Toweru, místo toho se ocitá na mnohem horším místě.
*možné spoilery*
Kolem Kostičasu zase bylo obrovský haló. Člověk by pak řekl, že to snad bude lepší, než Harry Potter.
Ale sakra.
Tohle je snad poprvý od Harryho, co jsem se do něčeho tak zažrala. Autorka má naprosto dokonalou fantazii. Možná proto se to i s HP srovnává. Děj se odehrává v budoucnosti, jak už je hitem, ale celé prostředí je perfektně vymyšlené. Jasnovidci sice nejsou žádná novinka, ale Shannon je pojala zajímavě, vymyslela si hierarchii a pravidla a všechno, co k tomu patří. Jak vidíte, jsem z knihy naprosto nadšená. Co se děje týče, hodně lidí pak zklamalo, kam se to vyvíjelo, ale mě to naopak potěšilo a všechny dějové zvraty se mi líbily. Celé prostředí utajeného Oxfordu bylo fakt krutopřísný, chvílemi jsem byla opravdu na nervy ze všech těch nespravedlností. Ale stálo to za to, bylo to akční, postavy jsem si zamilovala, i když to sem tam zaběhlo do nějakých těch klišé, ale dalo se to přežít a vyvážila to originalita. Dál už tady nebudu spoilerovat, přečtěte si to! :)5/5