Čistý - Julianna Baggott

26. listopadu 2014 v 12:49 | chuckyna :) |  Bookcase
Čistý - Julianna Baggott
(Pure)


Obsah:
Pressia si toho z Explozí ani ze života Předtím moc nepamatuje. Přespává ukrytá ve skříňce v ruinách starého holičství, kde žije se svým dědečkem, a myslí na to všechno, co je pro ni nenávratně ztraceno - jak ze světa zábavních parků, kin, narozeninových oslav, tatínků a maminek zbyl jen popel a prach, jizvy, trvalé popáleniny a zdeformovaná lidská těla. Jenže teď, když dospěla do věku, kdy se musí všichni hlásit k milici, kde z nich buď vycvičí vojáky, nebo je, jsou-li příliš postižení a slabí, využijí jako živé cíle, už Pressia nemůže dál předstírat, že je malé dítě. A rozhodne se pro útěk.
Existují ovšem i takoví, kteří apokalypsu přečkali bez postižení. Čistí. Přežívají v bezpečném úkrytu za zdmi Dómu, který chrání jejich zdravá, uměle zdokonalovaná těla. Jenže Partridge, jehož otec je jedním z nejvlivnějších lidí v Dómu, si připadá izolovaný a osamělý. Jiný. I jeho trápí pocit ztráty - možná proto, že se jeho rodina rozpadla, otec je emocionálně odtažitý, bratr spáchal sebevraždu a matce se do tohoto útočiště vůbec dostat nepodařilo. Nebo za to snad může jeho klaustrofobie: pocit, že tenhle Dóm se stává kolébkou mimořádně bezohledného režimu. Takže když z jedné nechtěně prohozené poznámky vyvodí, že jeho matka možná stále ještě žije, rozhodne se Partridge dát svůj život v sázku a uprchnout z Dómu, aby ji našel.


Můj názor:
Pressia žije se svým dědou ve starém holičství celkem poklidně, alespoň do dne, kdy se objeví na seznamu milice. Nechce se přidat ani se stát jejich živým terčem, takže nadchází den, kdy musí prchnout. Nemá tušení, co bude dělat dál, dokud na ulici nepotká vůbec prvního Čistého od Explozí. Pak se rozhodne, že mu pomůže najít jeho matku...
*možné spoilery*
Námět knihy se mi neskutečně líbí. Konečně provedení sice není tak boží, jak jsem očekávala, ale i tak je to paráda. Líbí se mi, že lidé po Explozích přilnuli k věcem, kterých se zrovna drželi, ačkoliv nevím, co to o mně vlastně vypovídá, a občas je to celkem děsivý.
Líbí se mi celá atmosféra knihy i to, že tu máme klasické padouchy, kteří pohromě unikli. Co se týče postav, jsou občas trochu nedotažené, ale není to tak hrozný, aby to kazilo celkový dojem, takže za mě dobrý. Už je to nějaká doba, co jsem knihu dočetla, takže už si ani pořádně nepamatuji, jestli jsem tam našla něco dalšího, co bych mohla zkritizovat. Téma je báječný, určitě budu číst další díly.


5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Veronika K. Veronika K. | E-mail | 14. března 2015 v 19:21 | Reagovat

Ahoj, máš prosím ebook?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama