Silo - Hugh Howey

26. listopadu 2014 v 8:23 | chuckyna :) |  Bookcase
Silo - Hugh Howey
(Wool)Obsah:
V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott.


Můj názor:
Tohle jsem četla už celkem dávno, ale prostě se o tom tady musím zmínit, jinak to nepůjde.. Takže o co gou?
Lidé už několik generací žijí v Silu, poté co Zemi zničily ničivé exploze. Vzduch je stále nedýchatelný, takže jim nic jiného ani nezbývá. Sem tam se stane, že někdo toho má dost, takže oznámí, že chce jít ven. Vedení Sila jim to samozřejmě umožní, avšak jen pod podmínkou, že vyčistí venkovní senzory, aby se mohli lidé znovu dívat ven. Nikdo nechápe, proč to odcházející dělají, ale vždy vyjdou ven, vyčistí senzory a pak zemřou. Co je nutí k čištění? A proč se vlastně místní šerif rozhodl k odchodu? Co skrývá oddělení IT?
*možné spoilery*
Tohle je jedna z těch knih, který si budu pamatovat pekelně dlouho, protože je perfektně vychytaná. Začínáme z pohledu šerifa, který se rozhodne jít ven. Je přesvědčený, že Silo čistit nebude, ale když se konečně ocitne na zemském povrchu, nestačí se divit. Protože místo zničené, vybombardované země má výhled na naprostý ráj. Vypadá to, že v Silu jim lhali.
Nová šerifka, kterou vybrali až z mechanického úseku, se rozhodne celý případ ještě prošetřit. Líbí se mi, že děj neprobíhá naprosto pohádkově. Je jasný, že když dráždíte hada bosou nohou, někdo si na vás brzo došlápne a hlavní hrdinku to nemine. Jenže má větší pomoc, než by sama očekávala, takže nakonec odhalí, jak to všechno doopravdy je.
Nevím proč, ale tahle kniha na mě měla hodně velký účinek. Někde prostě máte obrovský zjištění, ale neprožíváte to, tady jsem měla oči navrch hlavy a četba byla parádním zážitkem. Co se děje týče, nemám co vytknout. Baví mě tu i postavy, protože jsou reálné - i ty dobré, i ty špatné. Rozhodně se chystám na re-reading, protože to stálo za to.5/5
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 MIRA MIRA | 27. listopadu 2014 v 9:28 | Reagovat

Znie to úplne nádherne a pútavo. I keď neviem čo ja dystopii nádherné.:D

2 MIRA MIRA | E-mail | 27. listopadu 2014 v 9:29 | Reagovat

Pre istotu email. :)

3 Bára Bára | E-mail | 11. ledna 2015 v 15:49 | Reagovat

Ahoj...prosím tě, šlo by mi tu knihu na email přeposlat?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama